Maradt a teljes bizonytalanság, sem az Európai Unió, sem maguk a britek nem lettek sokkal okosabbak azok után, hogy a londoni alsóházban szerda éjjel a Brexit-megállapodás egyetlen alternatívája sem kapott többséget – mondta a Világgazdaságnak Gálik Zoltán. Az a javaslat járt a legközelebb a többség eléréséhez, amely vámunió fenntartását célozta az Európai Unióval az Egyesült Királyság egészére a Brexit után is: a ház ezt az indítványt 264-272 arányban vetette el. A Corvinus Egyetem docense szerint ez azért érdekes, mert kijelölheti a jövőbeni kétoldalú kapcsolat irányait, ugyanakkor nem könnyíti meg a kormány helyzetét, mert ilyen megoldás egyelőre nincs. A brit elképzeléshez az unió és Törökország közötti szűkebb, kizárólag az ipari termékekre vonatkozó vámunió áll legközelebb, Londonnak és Brüsszelnek ezért valami újat kellene kitalálnia.
A nyolc nem kötelező jogi erejű, véleményjelzési célú szavazásnál fontosabb fejlemény volt tegnap a szakértő szerint, hogy az alsóház nagy többséggel jóváhagyta a Brexit határidejének elhalasztását. Theresa May bejelentette, hogy a tervezettnél korábban hajlandó távozni a posztjáról, és a kormánytöbbséget biztosító északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) változatlanul nem támogatja a kilépési megállapodást. Elfogadásához a miniszterelnöknek 75 képviselőt kellene átállítania, és az euroszkeptikus konzervatív szárny mintegy 30 tagja már jelezte is, hogy hajlandó erre – emlékeztetett Gálik. A szakértő úgy véli, hogy a kormány számíthat a 60-70 kilépést támogató munkáspárti választókerület képviselői közül többnek a szavazatára. Emlékeztetett, hogy 27 munkáspárti képviselő szavazott a pártvezetés utasítása ellenére a második, megerősítő népszavazás ellen, közülük többen fordulhatnak a megállapodás elfogadásának irányába. (A javaslat egyébként pontosan 27 szavazaton bukott el.) Így Theresa May a DUP ellenállása dacára is közelebb került a többség megszerzéséhez, bár az interjú idején ez még nem volt meg.
Gálik Zoltán szinte biztosra veszi, hogy ha szükséges, akkor a kormány harmadszor, sőt akár negyedszer vagy ötödször is a parlament elé terjeszti a kétszer már nagy többséggel elutasított kilépési megállapodást. Bár az alsóház elnöke egyelőre tartja magát ahhoz, hogy érdemi módosítás nélkül nem lehetséges, a kormány meg fogja találni rá a módot, mihelyt megvan a kompromisszum – vélekedett a szakértő, aki szerint megoldás lehet a patthelyzet feloldására az előrehozott választás is. Az alsóház mandátuma ugyanis 2020-ig szól, de ebben az összetételben a parlament nyilvánvalóan döntésképtelen.
A szakértő szerint nem lehet tudni, meddig tart még az EU türelme. A 27-ek egyelőre várják, hogy leteljen az április 12-i, illetve május
22-i határidő, de közben befejezték a felkészülést az Egyesült Királyság rendezetlen kilépésére is. „A végkimenetel nem az unión múlik, a briteknek kell megmondaniuk végre, hogy mit akarnak” – hangsúlyozta Gálik Zoltán.
Közeli devizaválságot jósol a befektetési guru
Egy esetleges megállapodás nélküli Brexit devizaválságot okozhat, a font paritásig zuhanhat a dollárral szemben – nyilatkozta a Financial Timesnak Mark Mobius. Szerinte az ország egyelőre az unió farvizén evez abban a tekintetben, hogy nagyon alacsonyan tarthatja a kamatokat, ez azonban gyorsan megváltozhat a szakítással, ami leminősítéshez vezethet. Ráadásul sebezhető egy esetleges piaci pánikkal szemben is, mert olyan, akár egy feltörekvő gazdaság: „Borzalmas a fizetési mérlege; borzalmas az államadóssága; borzalmas a költségvetési deficitje” – hangsúlyozta a szakértő, aki egyébként már a Brexit-népszavazást is csalásnak nevezte, mert szerinte hazudtak a szavazóknak. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.