Theresa May miniszterelnök a brit EU-tagság megszűnésének június 30-ig történő elhalasztását kérte az Európai Uniótól, kétséges azonban, hogy ezt megkapja-e. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, a levél címzettje délutáni sajtótájékoztatóján lehetségesnek nevezte ugyan a határidő rövid időre való kitolását, de ennek azt szabta feltételéül, hogy a brit alsóház jóváhagyja a Brüsszellel kötött kilépési megállapodást. Az egyezményt a képviselők eddig kétszer szavazták le, először 230, másodszor pedig 149 fős többséggel.
Hasonló feltételeket fogalmazott meg Franciaország is, amely az utóbbi időben keményített a Brexittel kapcsolatos álláspontján. Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter tegnap a párizsi parlamentben a Brexit-határidő módosításának megvétózásával fenyegetett arra az esetre, ha May nem tudja garantálni a kilépési megállapodás parlamenti ratifikálását. „Egy olyan helyzet, amelyben Theresa May nem képes az Európai Tanácsnak bemutatni kielégítő garanciákat egy hiteles stratégiáról, a halasztási kérelem elutasításához és a megállapodás nélküli kilépés előnyben részesítéséhez fog vezetni” – közölte. Az Európai Tanács csak egyhangúlag dönthet a kérdésben, a vétóhoz elég egyetlen ország ellenkezése.
Franciaország már korábban egyértelművé tette, hogy nem járul hozzá a puszta időhúzáshoz, és az EU vezetői is világos terveket, új javaslatokat vártak a brit kormányfőtől. Ezt nem kapták meg, May a Tusknak írott levélben kizárólag a kilépési megállapodás parlamenti jóváhagyására kért időt. Emellett a parlamentben kitért arra is, hogy lemondhat a kormányfői pozícióról, ha az EU esetleg három hónapnál hosszabb időre akarja elhalasztani a Brexitet. Erre egyébként van esély, egy belső diplomáciai feljegyzés szerint az Európai Bizottság két lehetőséget tart elfogadhatónak: a május 23-i határidőt vagy egy hosszabb, legalább az év végéig tartó haladékot, ám ebben az esetben Nagy-Britanniában is meg kell rendezni az EP-választást.
Délután még úgy tűnt, hogy az uniós állam- és kormányfők nem döntenek ezen a héten a halasztásról, hanem március 28-ra újabb csúcstalálkozót hívnak össze. Donald Tusk azonban közölte, hogy ennek egyelőre nem látja értelmét. Viszont türelmet és megértést ígért az Egyesült Királyságnak arra az esetre, ha az alsóház a jövő héten megszavazza a kilépési megállapodást. Nem világos, hogyan lehetne erre mód azok után, hogy John Bercow, az alsóház elnöke hétfői határozatában kimondta: a kormány nem terjesztheti újból a ház elé a megállapodást „ugyanabban vagy jórészt ugyanabban” a formájában, amelyben már kétszer leszavazták. May tegnap lapzárta utánra a kormányfői hivatalba kérette az ellenzéki pártok vezetőit, és sajtóértesülések szerint arra készült, hogy este közleményben fordul a nemzethez.
Nőtt az infláció Nagy-Britanniában
Az éves infláció 1,9 százalékra emelkedett februárban a januári 1,8 százalék után Nagy-Britanniában – jelentette be tegnap a statisztikai hivatal. Az elemzők a növekedés stagnálását várták. Havi összevetésben 0,5 százalékos volt a fogyasztói árak emelkedése a januári 0,8 százalékos csökkenés után. Az ingatlanárak országos szinten évi 1,7 százalékkal emelkedtek az év első hónapjában, ami a legrosszabb eredmény 2013 júniusa óta. Londonban viszont már tizenegyedik hónapja csökkennek a lakásárak, a visszaesés 1,6 százalékos. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.