Az uniós megállapodásról újra szavazhatnak
a britek.
A z Európai Uniónak a holnap
kezdődő csúcstalálkozója
előtt tudnia kell, pontosan mi célból kéri az Egyesült Királyság a kilépés határidejének elhalasztását – erősítette meg tegnap közös közleményében Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Leo Varadkar ír kormányfő dublini tárgyalásuk után. Az állam- és kormányfők a Bloomberg és az ITV egybehangzó értesülése szerint nem döntenek majd véglegesen a Brexit új határidejéről, hanem lehetőséget adnak Theresa May számára, hogy a március 29-i határnap előtt még egyszer megpróbálja elfogadtatni a kilépési megállapodást az alsóházzal. Ha ez nem sikerülne, akkor hosszabb haladékot adnak Londonnak, és lehetséges, hogy ehhez a tagállamok vezetőinek a jövő héten újra össze kell ülniük. Diplomáciai források mindenesetre hosszú és éles vitára számítanak, mert több tagállam is vonakodik engedni, hogy tovább folytatódjon a bizonytalanság. Angela Merkel német kancellár a megértőbbek közé tartozik. „Az utolsó pillanatig harcolni fogok a rendezett Brexitért. Már nincs sok időnk ezt elérni – jelentette ki. – Meglátjuk, mint mond majd Theresa May, mik a kívánságai” – mondta, hozzátéve, hogy nem tudja megjósolni, milyen döntés születik a csúcson, mivel egyelőre túl sok a bizonytalanság. Uniós ügyekért felelős minisztere, Michael Roth keményebben fogalmazott: szerinte London nagyon erősen próbára teszi a tagállamok türelmét. Németország mindent megtett a megállapodás nélküli kiválás elkerülése érdekében, és az EU nem adhat további haladékot London világos és pontos javaslatai nélkül. „Ez nem játék, ez egy rendkívül komoly helyzet. A tagállamok körében kialakult hangulat pedig egyre rosszabb” – közölte. A britek döntését sürgette Nathalie Loiseau, az uniós ügyekért felelős francia miniszter is, aki azonban nyitva hagyta a rendezetlen Brexit lehetőségét.
Theresa May a Donald Tusknak küldendő levelében kérni fogja a Brexit határidejének meghosszabbítását – ezt megerősítette a tegnapi kormányülés után a szóvivője. Részleteket azonban nem volt hajlandó elárulni a levél tartalmáról, így arról sem, milyen időtartamú haladékról van benne szó. A BBC úgy tudja, hogy a kormányfő június 30-ig kér haladékot egy esetleges további – egy-két éves – hosszabbítás lehetőségével. A szóvivő azt is megerősítette, hogy a kabinet változatlanul teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy újra az alsóház elé terjessze és elfogadtassa a képviselőkkel a kilépési megállapodást, annak ellenére, hogy John Bercow házelnök figyelmeztette a kormányt: nem terjesztheti újból a ház elé a brit EU-tagság megszűnéséről szóló megállapodást ugyanabban vagy jórészt ugyanabban a formájában, amelyet a képviselők a múlt héten nagy többséggel már elutasítottak.
Mélyponton a brit munkanélküliség
A januárral zárult három hónapban átlagosan 3,9 százalék volt az állástalanok aránya Nagy-Britanniában, ilyen utoljára 1974 novembere és 1975 januárja között fordult elő – közölte tegnap a brit statisztikai hivatal (ONS). Elemzők a ráta 4 százalékos szinten maradását várták. A foglalkoztatási ráta is majdnem ötvenéves csúcsot döntött 76,1 százalékkal – ez a legmagasabb 1971 óta, amikor az ONS a mostani összehasonlítható módszertannal elkezdte e mutató rendszeres mérését. A munkahellyel rendelkezők száma 222 ezerrel 32,7 millióra ugrott, az inflációhoz igazított béremelkedés pedig elérte az 1,5 százalékot, ez 2016 augusztusa óta a legmagasabb érték. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.