BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszel minden forgatókönyvre felkészült

Az Európai Bizottság folytatta a felkészülést a megállapodás nélküli Brexitre a határidő kitolásáról döntő csúcstalálkozó előtt tartott tegnapi ülésén is.

Az EU felkészült minden esetre

Medgyesi Csilla | Az Európai Bizottság folytatta a felkészülést a megállapodás nélküli Brexitre a határidő kitolásáról döntő csúcstalálkozó előtt tartott tegnapi ülésén is.

Az Európai Unió nem fél a megállapodás nélküli Brexit­től, mert felkészült minden forgatókönyvre – jelentette ki brüsszeli sajtótájékoztatóján Mar­ga­­rítisz Szkínász, az Európai Bizottság (EB) szóvivője. A testület a tegnapi ülésén is ezzel a kérdéssel foglalkozott: a tartózkodási jogról, a társadalombiztosítási jogosultságról, az adatvédelemről, a gyógysze­rekről és orvostechnikai eszközökről, a rendőrségi és igazságügyi együtt­működésről szóló, valamint a halászatot érintő gyakorlati iránymutatást adott ki a tagállamoknak arra az esetre, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül hagyná el ez EU-t. Az iránymutatások célja biztosítani az uniós és a nemzeti rendkívüli intézkedések zökkenőmentes gyakorlati végrehajtását – tudatta közleményében a testület. A 27 tagország állam- és kormányfői tegnap este, lapzárta után döntöttek arról, hogy újabb haladékot adnak-e az Egyesült Királyságnak a kilépésre.

A Brexit gazdasági hatásai megmutatkoznak a legfrissebb brit gazdasági adatokban is. A GDP meglepetésre részben éppen azért nőtt februárban, mert a feldolgozóipar az esetleges kilépésre készülve tartalékokat halmoz fel. A statisztikai hivatal (ONS) tegnap nyilvánosságra hozott adatai szerint a GDP januárhoz képest 0,2 százalékkal emelkedett, miközben az elemzők stagnálást vártak. A februárral zárult három hónapban átlagosan 0,3 százalékos volt a bővülés, ami szintén meghaladja a 0,2 százalékos előrejelzést, és megegyezik a januárral zárult időszak adatával. A növekedés elsősorban a szolgáltatási szektornak köszönhető, amely 0,4 százalékkal bővült a három hónapos időszakban, és 0,1 százalékkal januárhoz képest. A feldolgozóipar februárban 0,9 százalékkal megugrott az előző havihoz képest, az ONS szerint azonban azt nem lehet pontosan kiszűrni, hogy ebből mennyit lehet a tartalékolás számlájára írni. Februárban a várakozásokat meghaladó mértékben, 0,6 százalékkal bővült az ipari termelés is havi bázison.

Az Egyesült királyságba irányuló import 6,8 százalékkal nőtt a februárral zárult három hónapban a no­vember végihez képest, az export viszont 0,4 százalékkal csökkent, és különösen az EU-n kívüli országokba irányuló kivitel esett vissza.

Felértékelődhet Kína és az Egyesült Államok szerepe

Az Egyesült Királyságba irányuló kínai export 17 százalékkal 10 milliárd dollárra, az amerikai 5,43, a japán pedig 4,9 milliárd dollárra nőne megállapodás nélküli Brexit esetén – derült ki az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) tanulmányából, amely szerint ez a három ország tudná a leginkább kihasználni a mostaninál alacsonyabb vámokat. Az EU a szervezet becslése szerint akár 35,5 milliárd dollárt, jelenlegi brit exportjának a 11 százalékát is elveszítheti az újonnan bevezetendő tarifák miatt. Az Egyesült Királyság egyébként már tavaly is Kína kilencedik legnagyobb exportpiaca volt, a kivitel értéke elérte az 56,6 milliárd dollárt. London számára az okoz majd gondot, hogy nem az erő pozíciójából tárgyal Pekinggel a Brexit utáni új kapcsolatokról, mivel Kína teljes exportjának a 2 százaléka irányul az országba, és nemzeti összterméke a világ GDP-jének 2 százalékát teszi ki – figyelmeztetett Miranda Carr, a Haitong International vezető elemzője. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.