BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feltételekhez kötik a kilépés elhalasztását

Theresa May brit kormányfő tegnap délben Angela Merkel német kancellárral, este pedig Emmanuel Macron francia elnökkel tárgyalt a Brexit határidejének meghosszabbításáról a mai EU-csúcs előtt. May május 30-ig kért haladékot, nem teljesítette azonban az állam- és kormányfők márciusi találkozóján szabott feltételt: egyelőre nem állt elő konkrét tervvel az Egyesült Királyság rendezetlen kiválásának elkerülésére. A tárgyalások ugyan tegnap lapzárta után is folytatódtak a brit miniszterek és az ellenzéki árnyékkormány képviselői között a lehetséges módozatokról, de semmi jele nem volt a haladásnak.

Michel Barnier Brexit-ügyi főtárgyaló az európai ügyekkel foglalkozó miniszterek tegnapi tanácskozása után tartott sajtótájékoztatóján megismételte: a halasztás hossza főként azon múlik, milyen tervekkel érkezik a brit miniszterelnök a csúcsra. Bár nem mondta ki egyenesen, de célzott rá, hogy az EU csak akkor egyezik bele a határidő elhalasztásába, ha az Egyesült Királyság egyfajta vámunióban marad a 27-ekkel. A miniszteri tanácskozáson a kiszivárgott információk szerint egyetlen ország képviselője sem vetette el az esetleges hosszabb halasztás lehetőségét, de Franciaország, Spanyolország, Görögország, Ausztria és Szlovénia is jelezte, hogy inkább Theresa May kérésének teljesítését, vagyis a június 30-i határidőt részesítik előnyben. A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a csúcson az év végéig adnak haladékot Londonnak a kilépésre, a halasztásnak azonban lesz három feltétele: a kilépési megállapodást nem nyitják meg újra, az Egyesült Királyság részt vesz az európai parlamenti választáson, és Londonnak valamiféle garanciát kell adnia az EU-val való jóhiszemű együttműködésre, vagyis arra, hogy nem fogja szándékosan megzavarni, bomlasztani a szervezet működését. Az esetleges rendezetlen brit kilépés által leginkább érintett államok – Franciaország, Németország, Spanyolország, Hollandia, Dánia, Írország és Belgium – vezetői egyébként egy minicsúcsot is tartanak a hivatalos előtt, hogy egyeztessék az álláspontjukat.

Az Egyesült Királyság GDP-je

1,2

százalékkal nőhet idén az IMF szerint

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.