BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai elnök ismét emeli a tétet

Felbolydította a piacokat Donald Trump elnök újabb vámfenyegetése, amely ráadásul az amerikai gazdaságra üthet vissza.

A kínai tőzsdék több mint 5 százalékkal, a Dow Jones határidős jegyzései 500 ponttal estek tegnap, csökkent az olajár is, a jüan árfolyama pedig tíz hónapos mélypontra zuhant, miután Donald Trump újabb vámokkal fenyegette meg Kínát. Az európai tőzsdék csaknem 2 százalékos csökkenéssel, egy hónapos mélyponton nyitottak, a tízéves német kötvények hozama pedig egy időre negatív tartományba süllyedt. A károkat csak a tokiói és a londoni börze kerülte el, ahol tegnap nem volt kereskedés.

Trump vasárnap este a Twitteren jelentette be, hogy a tárgyalások lassúsága miatt péntektől rövid időre ugyan, de 10 százalékról 25 százalékra tervezi emelni a 200 milliárd dollár értékű kínai árukra kirótt vámokat, és hamarosan további 325 milliárd dollárnyi, jelenleg tehermentes importra vet ki hasonló méretű vámot. „Kína tíz hónapon keresztül a high-tech árucikkek után 50 milliárd dollár értékben 25 százalékos vámot, más portékák után pedig 200 milliárd dollár értékben 10 százalékos vámot fizetett az Egyesült Államoknak. Részben ezeknek a kifizetéseknek tudhatók be a nagyszerű gazdasági eredményeink.” A vámokat ugyanakkor nem a kínaiak, hanem az importáló amerikai vállalatok és végső soron a fogyasztók fizették meg. A Caterpillar nehézgyépgyártó és a Deere traktorgyár költségei például 100-100 millió dollárral nőttek, és mindkettő emelte az árait. Különböző felmérések szerint a mosógépek ára 12, az acéltermékeké majdnem

9 százalékkal nőtt tavaly a vámok miatt, az utóbbi 5,6 milliárd dolláros pluszterhet jelent a felhasználóknak. Londoni pénzügyi elemzők szerint is elsősorban az amerikai gazdaságnak lenne nem elhanyagolható kockázat az újabb vámemelés. Már vannak is jelei annak, hogy a tarifák visszafogják az amerikai gazdaság teljesítményét – figyelmeztetett az Oxford Economics. Az elemzőház szerint a vámok fenntartása 0,1, további emelésük 0,3 százalékponttal csökkentené az amerikai GDP idei növekedési ütemét, tekintettel arra is, hogy Kína feltételezhetően ellenlépéseket tesz. A kínai GDP növekedését a vámemelés 0,2-0,3, az újabb 325 milliárd dollár értékű árura kivetett tarifa viszont már 0,3-0,4 százalékponttal fogná vissza, és ez éves szinten 6 százalékra vagy az alá süllyedne több intézet kutatói szerint. „Ha van valami, amit a piacok nem szeretnek, az a váratlanság, és Trump tweetjei teljes meglepetésként érték és arra késztették őket, hogy pánikszerűen kerüljék a kockázatot. Tapasztalatból tudjuk, hogy ez lehet Trump híres tárgyalási taktikája, de jó esély van rá, hogy ezúttal a visszájára sül el” – írta feljegyzésében Jasper Lawler, a London Capital Group vezető kutatója is. A fenyegetés ráadásul aligha bírja rá Pekinget a megadásra. „Kína politikai kohéziója lehetővé teszi, hogy Peking ellenálljon Trump nyomásának, gazdasági ösztönzőkkel tartsa fenn a növekedést és támogassa a gazdaság gyenge pontjait” – támasztotta alá a CNBC-nek Michael Hirson, a Eurasia Group elemzője is. Az utóbbira a legújabb példa, hogy a kínai központi bank május 15-től a jelenlegi 11,5 százalékról 8 százalékra csökkenti a kis- és közepes bankok kötelező tartalékrátáját, nagybankok esetében marad a 13,5 százalék. A jegybank tavaly ötször csökkentette a kötelező tartalékrátát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.