BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megkezdődött a technológiai hidegháború

Washington máris visszafogta a Huawei elleni korlátozásokat, hogy ne omoljanak össze a kisebb amerikai telekommunikációs szolgáltatók.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium ideiglenesen visszafogta a Huawei elleni korlátozásokat, és a kínai távközlési vállalat augusztus 19-ig vásárolhat a hálózatüzemeltetéshez szükséges felszereléseket és szoftverfrissítéseket az okostelefonjaihoz. Új termék előállításához azonban csak külön engedéllyel vehet hardvert és szoftvert. Wilbur Ross kereskedelmi miniszter szerint így akarják megkönnyíteni az átmenetet elsősorban a kisebb vidéki telekommunikációs szolgáltatóknak, amelyek szakértők szerint összeomolhattak volna enélkül.

Anshel Sag, a Moor Insights & Strategy technológiai elemzőcég szakértője úgy véli, a Google indította el a lavinát azzal, hogy megszakította az együttműködést a Huaweijel; ez a lépés késztethette a washingtoni kormányzatot az ideiglenes enyhítésre. „A helyzet egyértelműen politikai célzatú, és a kereskedelmi háborúhoz kapcsolódik” – mondta az elemző a CNBC-nek. Többek szerint viszont még ennél is tovább mutat, és egyenesen egy technológiai hidegháború kezdetét jelzi, a tét pedig az, hogy a két gazdasági nagyhatalom közül ezen a területen ki lesz a főszereplő a következő két évtizedben. Kína felgyorsítja majd a saját csip- és félvezetőgyártását, hogy hosszú távon kiváltsa az amerikai alkatrészeket. Bár ezek egy ideig nem lesznek versenyképesek, a kínaiak türelmesek, és a kormány rengeteg állami pénzt önt majd a fejlesztésekbe – ellentétben az amerikaiakkal. „Nem az a fél fog győzni, amelyiknek a legjobb harcosai vannak, hanem az, amelyik tovább bírja a hosszú távú veszteséggel járó fájdalmakat” – véli a Bloomberg elemzője.

A kitartásra alapoz Zsen Cseng-fej, a Huawei alapítója és elnöke is, aki tegnap több interjút is adott a kínai állami médiának. Megismételte, hogy a korlátozások nem okoznak majd jelentős problémát a cégnek, mert már évek óta készültek erre a forgatókönyvre. „Az amerikai kormány alábecsüli a képességeinket” – jelentette ki, és meggyőződését fejezte ki, hogy a következő két-három évben egyetlen vállalat sem lesz képes utolérni a Huaweit az 5G-technológiában. Azt elismerte, hogy Kína a technológiai fejlődésben „messze le van még maradva” az Egyesült Államoktól.

A Huawei elleni korlátozások lazításának hírére a csipgyártók részvényei tegnap erősödtek, de ez csak ideiglenes könnyebbséget jelent. Az amerikai tech cégek a következő öt évben akár 56,3 milliárd dollárt veszíthetnek az exporteladásokban az Information Technology & Innovation Foun­da­tion független kutatóintézet jelentése szerint, és a kihagyott lehetőségek miatt 74 ezer állás kerülhet veszélybe az Egyesült Államokban.

Egy cipőben járnak a sportszergyártók

A Nike, az Adidas, az Under Armour és még 170 sportcipőgyártó és -forgalmazó nyílt levelet írt Donald Trump elnöknek, amelyben figyelmeztetik, hogy katasztrofális azonnali és hosszú távú következményei lesznek a Kínából importált lábbelikre tervezett megemelt vámoknak. Az ágazati szövetség becslései szerint a 25 százalékos tarifák évi 7 milliárd dollárral emelik meg az amerikai fogyasztók költségeit. 2017-ben Kínából származott az importált cipők 72 százaléka, a Nike lábbelijeinek és ruházati felszereléseinek 26 százaléka tavaly is ott készült, a gyártást pedig nem lehet egyik napról a másikra kivonni az ázsiai országból, ez az iparág ugyanis nagyon tőkeigényes. A legnagyobb amerikai kiskereskedelmi lánc, a Walmart a múlt héten jelentette be, hogy a vámok miatt kénytelen lesz árat emelni. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.