Liu He miniszterelnök-helyettes vezetésével ma és holnap tárgyal Washingtonban a kínai delegáció a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról, de Donald Trump péntek déltől ideiglenesen megemeli 200 milliárd dollár értékű kínai árucikk importvámját. Peking ellenlépéseket helyezett kilátásba.
A tegnap nyilvánosságra hozott kínai külkereskedelmi adatok jól mutatják, hogy mekkora a tét. Az elemzők által várt 2,3 százalékos növekedés helyett 2,7 százalékkal csökkent az export áprilisban, miközben a jelzett 3,6 százalékos csökkenés helyett 4 százalékkal bővült az import. A pekingi vámhatóság statisztikája szerint az áprilisi külkereskedelmi többlet 13,84 milliárd dollárra zsugorodott a márciusi 32,67 milliárd dollárról, bár a piac 35 milliárd dolláros aktívumra számított. Az amerikai–kínai forgalom 15,7 százalékkal csökkent, a kínai kivitel 9,7, az amerikai import 30,4 százalékkal esett, Peking külkereskedelmi többlete 21 milliárd dollárra nőtt az előző havi 20,5 milliárd után. A Bloomberg értékelése szerint az adatok azt mutatják, hogy a kínai gazdaság a globális kereslet csökkenése ellenére lassan erőre kap – ezt a folyamatot megnehezítheti a tárgyalások kudarca. A megegyezés azonban az újraválasztását remélő Trumpnak is fontos, mivel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint a kereskedelmi háború eszkalálódása esetén az éves amerikai GDP 0,6, a kínai pedig 1,5 százalékkal zsugorodna. Mindkét elnöknek szüksége van a sikerre, és akként is fog eladni bármiféle megállapodást, amelynek esélyét a legoptimistább szakértő, Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója 80 százalékra teszi.
A kényszerhelyzet azonban azt is jelenheti, hogy az esetleges megállapodás jócskán hagy majd maga után kívánnivalókat. Az emiatt aggódók közé tartozik Larry Summers, Bill Clinton egykori pénzügyminisztere, Barack Obama volt gazdasági tanácsadója. Washington szerinte túlságosan a kétoldalú külkereskedelmi deficitre összpontosít. „Ahelyett, hogy megpróbálnánk mobilizálni a világot, és közösen keresnénk megoldást a nagyszámú kínai problémára, támadást indítunk virtuálisan mindenki ellen, ami csak erősíti Kína pozícióját” – mondta a CNBC-nek. A vámok ugyan aligha okozzák a gazdaság gyors lelassulását, de „fokozatosan korrodálnak”, és ezért „nagy a veszélye a recessziónak a következő néhány évben” – figyelmeztetett. Amerikai források szerint kevés remény van arra, hogy Liu olyan ajánlattal érkezik Washingtonba, amely lehetővé tenné a gyors megegyezést. A Reuters értesülése szerint Kína szinte minden korábbi engedményt kihúzott a múlt héten a 150 oldalas megállapodástervezetből. Visszavonta az ígért törvénymódosításokat a szellemi tulajdon védelméről, a kikényszerített technológiai transzfer megszüntetéséről, a versenyfeltételek igazságosabbá tételéről, a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésről és a devizaárfolyam manipulálásáról. Az előrelépéshez Kínának nemcsak ezeken a területeken kellene engednie, hanem a tiltott állami szubvenciók visszafogását és a génmódosított amerikai gabona importjának könnyítését is meg kellene ígérnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.