BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Theresa May tovább egyezkedne Brüsszellel

A brit kormányfő újra akarja nyitni a Brexit-tárgyalásokat az Európai Unióval, hogy növelje a megegyezés esélyét az ellenzéki Munkáspárttal. Theresa May megpróbálja kipuhatolni Brüsszelnél, miképpen lehetne újrafogalmazni a kilépési megállapodást kísérő politikai nyilatkozatot, és belevenni a jövőbeni vámuniót, ami a Munkáspárt egyik fő követelése. A politikai nyilatkozat jogilag nem kötelező érvényű, és az EU többször is jelezte, hogy kész a szöveg módosítására.

A kormány és a Munkáspárt közötti egyeztetések tegnap késő délután kezdődtek újra, és esély sincs a megegyezésre, ha annak nem része egy második, megerősítő népszavazás – figyelmeztetett Keir Starmer Brexit-árnyékminiszter. Ezt azonban a kormányzó konzervatívok határozottan elutasítják. A devizakereskedők mindenesetre belekapaszkodnak minden szalmaszálba, így már a tárgyalások folytatásának a ténye önmagában megtartotta napközben a font árfolyamát. „A legtöbb befektető szerint a font szempontjából kedvező lenne egy újabb referendum” – mondta ezzel kapcsolatban a Reutersnak Jane Foley, a Rabobank devizastratégája. Ráadásul a piacot a kivárás jellemezte a mai munkapiaci adatok miatt. A brit gazdaság jobban teljesített a vártnál, az év első három hónapjában éves bázison 1,8, negyedévesen 0,5 százalékkal növekedett, de a piac sokkal inkább arra lesz kíváncsi, rontott-e a foglalkoztatottsági adatokon a készletfelhalmozás, amivel a cégek készültek az eredetileg március 29-re tervezett Brexitre. A Natwest Markets ezt valószínűsíti. Nagy-Britanniának a mostani állás szerint október 31-ig kellene kilépnie az EU-ból, és a határidő további halasztása rontaná a hosszú távú gazdasági kilátásait – figyelmeztetett Ben Broadbent, a Bank of England helyettes kormányzója, a jegybank monetáris tanácsának tagja. A Brexit folyamatos bizonytalanságban tartja a vállalatokat, a befektetések az egymást követő negyedik negyedévben csökkennek, de a folyamat gyorsan a visszájára fordulhat, ha az alsóház elfogadja a kilépési megállapodást. A pénz újra ömleni kezd majd a brit gazdaságba, mert a projekteket Broadbent szerint csak elhalasztották. „Ha a legrosszabb dolog hirtelen lekerül a napirendről, az nagyon hatásos ösztönző a befektetésre”

– hangsúlyozta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.