BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A brit munkaerőpiac nem ad okot aggodalomra

Visszaerősödött öthavi mély­pontjáról a font a vártnál valamivel jobb munkaerőpiaci hírek hatására. Az áprilissal záruló három hónapban a bérek prémiumokkal együtt 3,1, azok nélkül 3,4 százalékkal nőttek; mindkettő meghaladja az előrejelzéseket és a fogyasztói árak növekedését is. A Bank of England már jelezte, hogy a piaci várakozásoknál valószínűleg gyorsabban kell majd növelnie az alapkamatot, hogy az inflációt közelítse a 2 százalékos célhoz. Áprilisban 2,1 százalékos volt az éves infláció.

A foglalkoztatottság is rekordszintet ért el: a munkahellyel rendelkezők száma az elemzői várakozások több mint háromszorosával, 32 ezerrel 32,75 millióra nőtt, a munkanélküliségi ráta az előrejelzéseknek megfelelően maradt 3,8 százalékon. „A brit munkaerőpiac kellőképpen ellenálló, és kevés okot ad az aggodalomra” – értékelte az adatokat a Reutersnak Marc-André Fongern, a frankfurti MAF Global Forex stratégája.

Az viszont már aggodalommal tölti el a befektetőket, hogy milyen pályára állítja az Egyesült Királyságot Theresa May utódja. A miniszterelnök-jelöltek egy része ugyanis nem zárja ki vagy egyenesen favorizálja a megállapodás nélküli kilépést az Európai Unióból, hiába figyelmeztetnek a szakértők a súlyos következményekre. Legutóbb tegnap Michael­ Saunders, a jegybank monetáris tanácsának tagja ismételte meg az alsóház előtt, hogy az úgynevezett hard Brexit súlyos gazdasági sokkot okozna, jelentős negatív hatással lenne az ország hosszú távú növekedési kilátásaira, mert az áruk és a szolgáltatások kereskedelmében is csökkentené a nemzetközi lehetőségeket. Az Egyesült Királyság veszítene a vonzerejéből a befektetők szemében, a vállalatok pedig képtelenek lennének felkészülni a tartós következményekre. Saunders azt mondta, az alapkamat mindkét irányban mozoghat rendezetlen kilépés esetén a gyenge font veszélye és a felpörgő infláció miatt.

Az Európai Unió „Brexit-szabad­ságon” van, és a bizottság nem hajlandó reagálni a kormányfőjelöltek kampányígéreteire, így arra sem, hogy Boris Johnson visszatartaná a 39 milliárd fontos lelépési díjat, ha nem tud jobb feltételeket kicsikarni. Ez ugyan nem módosítana az ország hitelbesorolásán, de a hágai nemzetközi bíróság előtti perhez vezetne. A bizottság egyik szóvivője szerint a Mayjel kötött kilépési megállapodást nem tárgyalják újra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.