A Kínával és újabban Mexikóval szemben is élesedő kereskedelmi konfliktusok hatására a Goldman Sachs rontotta a második negyedéves amerikai GDP-növekedési előrejelzését. A nemzetközi befektetési bank egy hete még a gazdaság 1,3 százalékos bővülésére számított, most 1,1 százalékot jelez előre. A pénzintézet elemzői szerint nő a valószínűsége, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed csökkenti majd az alapkamatot, de erre az idei negyedik vagy a jövő év első negyedében számítanak.
Elemzők egy része szerint globális recessziót és kamatvágási hullámot válthat ki, ha Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök nem jut megállapodásra a G20-ak hónap végi oszakai csúcstalálkozóján. Egyelőre azonban még az sem biztos, hogy egyáltalán tárgyalnak majd, most sem a
J. P. Morgan, sem a Morgan Stanley elemzői nem várnak áttörést egy esetleges találkozótól. A recessziót illetően a pesszimisták közé tartozik a Morgan Stanley vezető közgazdásza, Chetan Ahya is, aki szerint a befektetők ugyan számítanak a kereskedelmi konfliktusok elhúzódására, de a jelek szerint még mindig nem mérték fel, hogy ennek milyen potenciális hatása lehet a globális gazdaság növekedésére – idézte a közgazdász jelentését a CNBC.
Ha Trump beváltja a fenyegetését, és megvámolja a teljes mexikói exportot, a bizonytalanság tovább fokozódhat. Bár sokak szerint nem valószínű, hogy az elnök ezt megteszi (vagy a kongresszus hagyja, hogy megtegye), már maga a bejelentés is olyan mértékben élezte a feszültséget, amelyet a piacok már nehezen viselnek. „Végig azt hallottuk, hogy a vámok csak eszközt jelentenek a cél elérésében, de ha már magává a céllá válnak, akkor ideje elkezdeni aggódni” – mondta a Market Watchnak Chris Zaccarelli, az Independent Advisor Alliance vezető befektetési tanácsadója. Brad McMillan, a Commonwealth Financial Network befektetési vezetője szerint ebben az esetben elsősorban az üzleti és fogyasztói bizalom, a munkahelyteremtés és a befektetések tervezhetősége romlana.
Mexikó igyekszik mindent megtenni, hogy elkerülje a legrosszabbat. Hétfőn Washingtonban megkezdődtek a tárgyalások a két fél között arról, hogyan tudnák csökkenteni a bevándorolni szándékozók számát az Egyesült Államok déli határán. Az AP jelentése szerint nem világos, hogy Mexikó mennyivel tudna többet tenni ez ügyben, az elnököt a saját pártja is próbálja lebeszélni a vámokról. Elsőként tegnap (lapzárta után) Graciela Márquez gazdasági miniszter ült tárgyalóasztalhoz Wilbur Ross kereskedelmi tárcavezetővel, ma pedig a két külügyminiszter találkozik. Trump gyors megoldást akar. „Az a gond, hogy huszonöt éve ígérgetnek. Tetteket akarunk, nem dumát” – írta a Twitterjén, mielőtt elutazott az Egyesült Királyságba.
A Huawei kezdi eladni a vagyont
A Huawei Technologies azt tervezi, hogy eladja tengermélyi távközlési kábelüzletágát; ez a kínai vállalat első nagyobb vagyoneladása azóta, hogy az Egyesült Államok kémkedéssel vádolta meg – számolt be a Reuters. A szándéklevél aláírásáról a vevő, a kínai Csiangszu tartományban székelő Hengtong Optic-Electric optikai hálózati berendezésgyártó értesítette a sanghaji tőzsdét; a dokumentumban ár nem szerepel. A tengerfenéki távközlési hálózat a globális internetkapcsolat alapja, a Huawei és a brit Global Marine 2008-ban létrehozott vegyesvállalata 90 projektben vett részt világszerte. A Huaweijel kapcsolatos hír az is, hogy Kína vizsgálatot indít a FedEx ellen. A Huawei a múlt hét elején vádolta meg az amerikai szállítmányozót azzal, hogy beleegyezése nélkül megváltoztatta csomagjai útvonalát. | vg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.