BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Bank of England döntésére várnak a befektetők

Gyengült a font árfolyama szerdán a dollárral és az

euróval szemben a friss gazdasági adatok hatására. Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit GDP 80 százalékát adó szolgáltatási szektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) júniusban 50,2 pontra süllyedt a májusi 51-ről; elemzők stagnálást vártak. A többi kulcsfontosságú ágazat teljesítményének szintén rendkívül gyenge, 50 pont alatti mutatóival együtt azt jelzi, hogy a brit GDP 0,1 százalékkal csökkenhetett a második negyedévben az előzőhöz képest, amire hét éve nem volt példa. A Bank of England egyelőre nem módosított nullaszázalékos növekedési előrejelzésén.

A GDP az első negyedévben még 0,5 százalékkal nőtt, de ennek nagyrészt az volt az oka, hogy a március végi Brexitre készülve a cégek jelentős készleteket halmoztak fel – most ezeket használják fel az új megrendelések helyett. Ráadásul a világgazdaság is lassul, miközben nő a veszélye annak, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül zuhan ki az Európai Unióból. Amennyiben a hivatalos statisztika is megerősíti a második negyedéves GDP-visszaesést, az azt jelenti, hogy a következő határidőhöz, október 31-hez az ország a technikai recesszió állapotában érkezik. A befektetők is erre számítanak, a Reuters szerint legalábbis erre utal, hogy szerdán a két- és ötéves brit államkötvények hozamgörbéje – 2008 óta először – inverziós lett.

Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza szerint a növekedés már egy éve folyamatosan lassul, és kevés jel mutat arra, hogy esély van a helyzet javulására. Nem mindenki ért vele egyet, Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics vezető közgazdásza nem hisz a recesszióban.

„A háztartások reáljövedelme emelkedni látszik, mivel az energiaárak csökkenése a 2 százalékos cél alatt tartja az inflációt, és erős maradt a munkaerőpiac is” – magyarázta a Sky Newsnak.

Mark Carney, a Bank of England kormányzója kedden már jelezte, hogy a gazdaságnak segítségre lehet szüksége, hogy megbirkózzon egy esetleges megállapodás nélküli Brexit okozta sokkal és a globális kereskedelmi feszültségek eszkalálódásával. A befektetők és a szakértők ezért a friss adatok ismeretében még inkább számítanak az alapkamat csökkentésére. „Az IHS Markit felméréseinek két évtizedes történetében precedens nélküli lenne, ha a döntéshozók nem a monetáris politika lazításával reagálnának a kulcságazatok BMI-jének jelenlegi szintjére” – hangsúlyozta Williamson.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.