BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Holdról hozott NASA-kincseket ad el dollármilliókért a Sotheby’s

A holdra szállás ötvenedik évfordulóján az űrhajósok tárgyaiból, valamint a Mercury, a Gemini és az Apollo missziókhoz köthető emlékekből rendez árverést a Sotheby’s New Yorkban. A Space Exploration címmel szervezett licit legizgalmasabb tétele a holdséta egyetlen fennmaradt videótekercse. Ennek előzetes becsértékét az egy- és kétmillió dollár közötti sávban határozták meg az aukciósház szakértői.

A NASA Apollo–11 programja az 1969. július 20-i holdra szállást készítette elő,

és rengeteg költséggel járt. Az amerikai űrközpont, hogy bevételhez jusson, piacra dobta a már kiszolgált műszereit és videószalagjait. A most árverésre bocsátott szalagot 1976-ban Gary George egyetemista vásárolta meg. Akkor összesen 1100 tekercsért 218 dollárt fizetett. Elmondása szerint nem tudta pontosan, milyen felvételekre tett szert. A „befektetést” keresetkiegészítés miatt ejtette meg, hogy a videószalagokat némi felárral tévécsatornáknak adja tovább. Gary George ma már 65 éves nyugdíjas gépészmérnök, és úgy fest, hogy akár kétmillió dollárt is hozhatnak neki a több mint negyven évvel ezelőtt a birtokába került felvételek. Nem véletlenül: az ő tulajdonában van a Holdon tett első emberi lépés egyetlen fennmaradt eredeti felvétele. Az, hogy ezen végül mégsem adott túl annak idején, puszta szerencse. Édesapját szenvedélyesen érdekelte az űrkutatás, és ő vette észre, hogy három videót az EVA címkével láttak el. Tisztában volt vele, hogy ez a NASA-zsargonban az űrjárművön kívüli tevékenységet (extra vehicular activity) jelenti. George az apja javaslatára őrizte meg ezeket, hosszú ideig azonban megfelelő lejátszó híján meg se tudta nézni. Csak 2008-ban láthatta a felvételt, és akkor derült ki, hogy az egyik tekercsen Neil Armstrong űrhajós első léptei láthatók a Holdon. Ráadásul tisztán hallható a híres mondata („Kis lépés az embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek.”) is. A szalagon szerepel az amerikai zászló kitűzése, valamint az űrhajósok és Nixon elnök telefonbeszélgetése.

Az űrkutatás emléktárgyait sokan gyűjtik az Egyesült Államokban, és a Sotheby’s sem először tart ilyen tematikájú aukciót. Két éve például 1,8 millió dollárt fizettek azért a táskáért, amelybe Armstrong a holdkőzeteket gyűjtötte. A szombati aukción szerepelnek még űrruhák 6–10 ezer dolláros becsértéken, köztük egy 1973-as szovjet Szokol űrhajósruha 20–30 ezer dolláros becsült értéken. Elárverezik Armstrong útleveleit is, ezeket 30–50 ezer dolláros becsértékkel indítják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.