A piacok visszafogott óvatossággal reagáltak a legfelső bíróság egyhangúlag meghozott ítéletére, amely törvénysértőnek nyilvánította a parlament ülésszakának lezárását, és megsemmisítette az erről hozott döntést. A végzés hullámvasútra tette a fontot, amely kora délután 0,3 százalékkal erősödött a dollárhoz és 0,2 százalékkal az euróhoz képest. Bár a bíróság döntése alkotmányos szempontból óriási jelentőségű, a Reuters által megkérdezett elemzők azt emelték ki, hogy egyelőre senki sem tudja, mit lép majd a parlament, túl sok a bizonytalanság és a nyitott kérdés. A Capital Economics a rendezetlen Brexit valószínűségét 40, a kilépési határidő meghosszabbítását 45 százalékosra teszi, és csak 10 százalékot hagy a megállapodásra.
A bíróság döntése nem volt váratlan, de figyelmet érdemel, hogy milyen határozott és egyöntetű volt az ítélet, és a tizenegy bíró az indoklásban külön kiemelte, hogy a törvényhozás munkájának folytatása nem a kormányon múlik – értékelte lapunknak Szabó Barnabás, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója. Bár a Brexit-folyamatra az ítéletnek egyelőre nincsen közvetlen hatása – hangsúlyozta –, a jogbiztonságot erősítette. Nyilvánvalóvá vált belőle, hogy Boris Johnson nem számíthat a legfelső bíróság jóindulatára, ha a kormány és a parlament szembenállása ismét jogi útra terelődne. A szakértő szerint ezzel csökkent annak a lehetősége is, hogy Johnson a képviselők akarata ellenére megegyezés nélkül kivezesse az országot az Európai Unióból október végén. „Az még nem látszik, hogy a miniszterelnök meggyengült volna az ítélet következtében, amelynek személy szerint rá nézve nincsenek jogi következményei, de egyértelműen súlyos presztízsveszteséget szenvedett el, ami még neki is kínos” – mondta a kutató.
Boris Johnson a Sky Newsnak azt mondta, hogy nem ért egyet a bíróság döntésével, de tiszteletben tartja. Megismételte, hogy az ország október 31-én kilép
az Európai Unióból, és az ítélet „nem teszi sokkal könnyebbé”, hogy új megállapodást érjen el Brüsszellel. Emellett változatlanul ragaszkodik ahhoz, hogy ha rövidebb időre is, de felfüggesszék a parlament ülését a királynő programbeszéde előtt. A kormányfő mindenesetre a vártnál korábban, már tegnap éjszaka hazautazott az ENSZ közgyűléséről, szerdára ugyanis már összehívták az alsóházat és a lordok házát is. Johnson egyébként már korábban közölte, hogy nem mond le, ha kedvezőtlen ítélet születik, bár ezt sürgette tegnap az egész parlamenti ellenzék. Az Európai Bizottság nem kommentálta az ítéletet, „mert belső alkotmányos kérdésről van szó” – közölte újságírókkal Brüsszelben Natasha Bertaud szóvivő. A bizottság egyesült királysági tárgyalópartnere – tette hozzá – változatlanul a brit kormány.
A Capital Economics
40
százalékosra teszi a hard Brexit valószínűségét
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.