BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Komoly vita a negatív betéti kamatról

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Egymásnak feszülnek a piaci szereplők az Európai Központi Bank negatív betéti kamata kapcsán. A bankok kritizálják a profitot csökkentő kamatrendszert, az EKB mostani és leendő elnöke szerint viszont helyes a rendszer alkalmazása.

Élesen kritizálta tegnap a német pénzügyi felügyelet elnöke, Felix Hufeld a bajor kormányfő azon ötletét, hogy meg kellene tiltani a bankoknak, hogy áthárítsák az ügyfelekre a negatív betéti kamat költségeit. Hufeld szerint ugyanis az euróövezeti talpra állás egyik záloga a nyereséges bankrendszer, az Európai Központi Bank (EKB) várható kamatcsökkentése viszont tovább apaszthatja a profitot. Csak tavaly az euróövezeti bankszektor 2,4 milliárd eurót fizetett az EKB-nak a mínusz 40 bázispontos overnight betéti kamat után. Az utóbbi időben több bank kezdte el pedzegetni, hogy a betéteken át az ügyfeleikre hárítanák a jegybanknak fizetendő összegeket. Ezzel egy időben érkezett Markus Söder bajor kormányfő ötlete a tiltásról. Egy Frankfurtban tartott pénzügyi konferencián Németország két legnagyobb bankjának, a Deutsche Banknak és a Commerzbanknak a feje egyetértett abban, hogy a reálgazdaságba is átgyűrűzhet a bankok rossz teljesítménye. A két bankvezér úgy érvelt: a vállalatok és a lakossági ügyfelek nem vesznek fel lényegesen több hitelt, ha azt 10 bázisponttal alacsonyabb kamaton kaphatják meg, a banki profit viszont megérzi a kiesést. Ugyanezen a konferencián azonban Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) leköszönő és az EKB következő elnöke kiállt a negatív kamatok mellett, amelyek hatása szerinte összességében pozitív volt. Sőt, úgy vélte, a bankok még jól is jártak, mert az alacsonyabb kamatmarzsokat ellentételezte a nagyobb gazdasági növekedéssel járó magasabb hitelezési aktivitás és az alacsonyabb céltartalékképzés.

Az egymásnak feszülő vélemények remekül rámutatnak arra a bizonytalansága, amelyben az EKB tartja a piacot. A jegybank jövő csütörtöki kamatdöntő ülése kapcsán a befektetők még mindig nem tudják, mire számíthatnak: a kormányzótanács nem küldött egyértelmű jelzést arról, hogy mi lehet a beharangozott monetáris stimulus sorsa. Mario Draghi EKB-elnök szerint egy egész intézkedéscsomagra is szükség lehet, amely tartalmazza a kamatcsökkentést és a felmelegített eszközvásárlási programot. Viszont még a kormányzótanácson belül is van olyan, aki nem ért egyet: Klaas Knot holland jegybankelnök szerint például az európai gazdaság nem elég gyenge ahhoz, hogy ez új eszközvásárlási programot tenne szükségessé, de ettől függetlenül a kamatcsökkentés még elképzelhető.

A bankszektor problémáira, azaz a kamatcsökkentés és a romló profitok dilemmájára jó megoldás lenne a többszintű betétikamat-rendszer. A több országban, például Dániában működő rendszer lényege, hogy a bankok egyes overnight betéteket nem a negatív rátán, hanem nullaszázalékos kamatra helyezhetnek el a jegybanknál. Mario Draghi nemrég elmondta, hogy a kormányzótanácson belül téma a rendszer alkalmazása, de a bankok várakozásait hűtendő hangsúlyozta: a banki profitabilitás nem része a jegybanki mandátumnak.

n Recessziós jelek a német gazdaságból

A gyenge külföldi kereslet miatt a vártnál nagyobb mértékben csökkentek a német gyáripari megrendelések júliusban, ami arra utal, hogy Európa legnagyobb gazdasága recesszióba süllyedhet a harmadik negyedévben. A berlini statisztikai hivatal (Destatis) előzetes adatai szerint ár-, szezonális és naptári hatással kiigazítva éves összevetésben 5,6 százalékkal zuhantak a a megrendelések; elemzők 1,1 százalékos visszaeséssel számoltak a júniusi 3,6 százalékos csökkenés után. Az exportorientált német gazdaságnak súlyos károkat okoz a globális növekedés lassulása, valamint az amerikai–kínai vámháború és a Brexit körüli elhúzódó bizonytalanság. A gazdasági minisztérium szerint egyelőre semmi jele annak, hogy a következő hónapokban alapvető javulás következne be az ipari szektorban. | VG

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.