BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy az esélye a német technikai recessziónak

Elkerülhetetlennek látszik a technikai recesszió Németországban, a legfrissebb adatok szerint a második negyedév után a harmadikban is esni fog a gazdaság teljesítménye. Októberben ugyanis hat év után először csökkent a foglalkoztatottság a magánszektorban, és a rossz hangulat átterjedt a feldolgozóiparról a szolgáltatásra is. Az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató felmérésének tegnap közölt előzetes adatai szerint a szolgáltatási szektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 37 havi mélypontra, 51,2 pontra esett az előző havi 51,4-ről, holott elemzők javulásra, 52 pontra számítottak. A feldolgozóipari BMI sem érte el a várt 42 pontot, bár 41,9 pontra emelkedett a tízéves mélypontot jelentő szeptemberi 41,7-ről. A német gazdaság több mint kétharmadát adó két ágazat együttes teljesítményét tükröző összetett BMI is elmaradt a várt 48,8 ponttól, csak minimálisan, 48,6 pontra nőtt a szeptemberi, közel hétéves mélypontnak számító 48,5-ről.

Németország lehúzta az egész eurózóna teljesítményét is, a feldolgozóipari BMI 45,7 ponton stagnált, és a szolgáltatási szektoré sem érte el a várt 51,9 pontot, 51,8-re nőtt a szeptemberi 51,6-ről. A kompozit index ugyancsak elmaradt a várttól, 50,2 pontra emelkedett 50,1-ről, és csak Franciaország javuló, 52,6 pontos teljesítményének köszönhetően maradt a növekedést jelző 50 pont felett.

Az exportorientált német gazdaságnak súlyos problémákat okoznak a kereskedelmi konfliktusok és a Brexit körüli bizonytalanság, a külföldi megrendelések már 14 hónapja esnek. A kormány azonban egyelőre nem szánta rá magát a pénzügyi ösztönzésre, bár fontolgatja ezt a lépést. Pedig lenne miből költekezni, hiszen a költségvetés többlete tavaly rekordot jelentő 59,2 milliárd euróra, a GDP 1,7 százalékára hízott. A nehézségek ellenére Peter Altmaier gazdasági miniszter szerint nincsenek közelgő válságra utaló jelek, és a kormány egy hete változatlanul, 0,5 százalékon hagyta az idei növekedési kilátásokat.

Változatlan az európai monetáris politika

Az Európai Központi Bank tegnap az előzetes várakozásoknak megfelelően nem változtatott a kamatkondíciókon, és más, monetáris eszközökkel kapcsolatos bejelentés sem történt. Mario Draghit novemberben Christine Lagarde váltja a jegybank élén, a tegnapi ülésről a novemberben induló újabb eszközvásárlással kapcsolatban sem érkezett érdemi információ – az elnökváltásról a 11. oldalon található az összefoglalónk.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.