BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új egyensúlyi szintet keres a forint

Technikai okok állhatnak az elmúlt hetek forinterősödése mögött, a lapunk által megkérdezett elemzők szerint nem kell további érdemi drágulásra számítani.

Erős időszakon van túl a forint: az euróval szembeni keresztárfolyam e hónapban már

2 százalékot erősödött és kéthavi csúcsot döntött, pedig ez idő alatt a közös deviza is jelentősen drágult. A dollár ellenében még látványosabb az erősödés, a dollár/forint jegyzés 3,2 százalékkal került lejjebb.

Az utóbbi hetekben több tényező is a forinterősödés felé hatott. Az euróövezetből érkező gyenge makromutatók és üzleti indikátorok pozitívan hathatnak a kelet-közép-európai régió devizáira. Orbán Viktor kormányfő belengetett egy várható fiskális stimulust, amely ellensúlyozza az euróövezeti lassulást, ez szintén erősíthette a forintot. Emellett a múlt pénteki Moody’s-döntést is optimizmussal várhatták a befektetők, bár végül a remélt javítás elmaradt.

A lapunk által megkérdezett szakemberek szerint azonban az erősödés pusztán technikai jellegű. Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a forint a kereskedési sáv tetejéről korrigált. A szakértő úgy véli, nem a mostani erősödés a furcsa, hanem a korábbi hónapok intenzív gyengülése. „Londoni devizakereskedők arról beszélnek, hogy a forint reálkamata a legalacsonyabb. Az új szuperállampapír láttán ez egyszerűen képtelenség.” Pálffy megjegyezte azt is, hogy a folyó fizetésimérleg-többlet látványos fogyása sem adott okot a tartós gyengülésre. „A csúszó források miatt valóban elolvadt a többlet, és a kapacitásbővítés hatása még nem érezhető, de ha a tőkemérleget nézzük, akkor nem látni érdemi változást a korábbi trendekben.”

Pálffy szerint a forint új egyensúlyi sávja az euróval szemben 325–330 a következő 3 negyedévre, aztán a 330-as szint fölé kerül 2020 második fél évétől. Ugyanakkor ehhez először a keresztárfolyamnak át kell vinnie a 328-as szintnél található ellenállást. „Ha nem viszi át rövid távon, akkor átmenetileg visszatérhet 330 fölé a jegyzés, de hamar visszatér az egyensúlyi sávba.” Pálffy hangsúlyozta azonban: furcsaság, hogy október 23-án, amikor a hazai piac zárva tart, és általában gyengül a forint, most pont nagyot erősödött.

Hasonlóan látja a forint pályáját Ötvös Mihály, CIB Bank szenior deviza-üzletkötője. „Talán a kevésbé kockázatkerülő hangulat is közrejátszhat az erősödésben, de alapvetően technikai jellegű a mozgás.” Az elmúlt hetekben megváltozott a befektetők hozzáállása, zárták a forint elleni pozíciók nagy részét. A Magyar Nemzeti Bank friss jelentése szerint október 18-ig a külföldiek nettó pozicionáltsága bőven a forint mellett szólt, sőt, alig voltak pozíciók a gyengülés mellett. Ekkor még 330 fölött járt a jegyzés, azóta ezeket a pozíciókat már zárhatták.

Ötvös azonban nem ért egyet a 325–330 közötti árfolyammal, szerinte a mostani erősödés csak átmeneti. „Jövőre már 330 fölött lehet a jegyzés, 2020 első fél évében gyengülő devizára számítunk. Ha az árfolyam a következő időszakban átviszi a 328-as ellenállást, láthatunk némi további erősödést, de érdemben alacsonyabb szintekre nem kell számítani.”

A szakember megjegyezte: a hazai jegybank egyik legfontosabb üzenete, hogy adatvezérelt üzem­módban van. „A lassulás már kopogtat a régió ajtaján, ha rossz makroadatokat kapunk az euró­övezetből, esetleg egy-két európai ország technikai recesszióba süllyed, a magyar jegybank lazíthat a monetáris kondíciókon, ami szintén a további gyengülés felé hat.”

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.