Kína biztosra veszi, hogy a koronavírus-járvány hamarosan véget ér, és csak ideiglenes hatással lesz a gazdaságra – mondta Csin Kang külügyminiszter-helyettes az 56. Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián. „Mihelyt befejeződik a járvány, azonnal gyorsan növekedni fog a fogyasztás, és a gazdaság erőteljesen visszapattan” – idézte a szavait a Reuters. Hasonlóképpen vélekednek a brit hírügynökség által megkérdezett szakértők is. Arra számítanak, hogy az első negyedévben ugyan a kínai gazdaság növekedése a globális pénzügyi válság óta mért leglassabb szintre, 4,5 százalékra süllyed a 2019 végi 6 százalékról, de a visszaesés rövid életű lesz, ha sikerül megfékezni a járványt. Éves szinten 5,5 százalékos lehet a GDP bővülése a tavalyi 6,1 százalék után. A járvány miatt kiesett ipari termelés egy részét az év folyamán valószínűleg sikerül pótolni, a szolgáltató szektorban azonban le kell írni a veszteségeket. „Az emberek nem fogják kétszer levágatni a hajukat csak azért, mert az első negyedévben ez elmaradt, és nem vesznek két kávéfőzőt sem, hogy behozzák a kiesett fogyasztást” – hozta fel példaként Freya Beamish, a londoni Pantheon Ázsiával foglalkozó vezető közgazdásza.
Kínán kívül is egyre több országban számolgatják a veszteségeket. A hét végén már Larry Kudlow, Donald Trump elnök gazdasági tanácsadója is elismerte a Fox Business Networknek, hogy a koronavírus akár 0,2-0,3 százalékot is lefaraghat az első negyedéves amerikai növekedésből. Az S&P 500 indexben szereplő vállalatok majdnem 20 százaléka jelezte, hogy a járvány befolyásolja a forgalmukat vagy a nyereségüket. A CNBC több mint 180 gyorsjelentést elemzett, és kiderült, hogy nagy az aggodalom, ám a cégek sem számítanak arra, hogy a negatív hatás befolyásolná az éves eredményeket.
Ázsiában az amerikainál erőteljesebb negatív hatás várható. Elemzők arra számítanak, hogy a japán gazdaság éves növekedéséből 0,2 százalékpontot farag majd le a járvány, mivel csökkenti az exportot, a gyáripari termelést és a turizmusból származó bevételeket. A márciussal záruló pénzügyi évben 0,8 százalékos lehet a GDP bővülése, és 0,5 százalékra csökken az áprilissal kezdődő új évben. A szigetország különösen kiszolgáltatott helyzetben van, mivel Kína a második legnagyobb exportpiaca, és tavaly onnan érkezett a turisták 30 százaléka. A szingapúri turizmus is nagyban függ a kínai vendégektől, akiket a vírus miatt gyakorlatilag kitiltottak, de a feldolgozóipar és a kereskedelem is megszenvedheti az ellátási láncban fellépő zavarokat. Li Hszien Lung kormányfő szerint a gazdaság akár recesszióba is süllyedhet.
Már Európában is van halálos áldozat
Meghalt az első beteg Európában is, egy nyolcvanéves kínai turista vesztette életét egy párizsi kórházban, ahol január 25. óta kezelték – jelentette be szombaton Agnes Buzyn francia egészségügyi miniszter. Franciaországban egyébként 12 fertőzöttet regisztráltak. A járványt okozó Covid-19 koronavírus Hupej tartományban tovább szedi áldozatait, de a tartományon kívül ismét csökkent a további megbetegedések száma – közölte a kínai nemzeti egészségügyi bizottság. Mi Feng szóvivő szerint ez azt bizonyítja, hogy kezdenek hatni a terjedés megakadályozása érdekében hozott intézkedések. Vasárnap 2009 új fertőzöttet és 142 halálesetet jelentettek. Tedros Adhanom Ghebreyesus, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója viszont figyelmeztetett, hogy Kínában még mindig vészhelyzet van, és lehetetlenség megmondani, merre terjed majd tovább a vírus. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.