M. Cs. | Kedvezően fogadták a nemzetközi tőzsdék a bejelentést, hogy Kína a felére csökkenti 75 milliárd dollárnyi amerikai termék pótvámját. Az intézkedés február 14-től lép életbe, aznap, amikor a kétoldalú kereskedelmi megállapodás első szakaszának megfelelően az Egyesült Államok is 15-ről 7,5 százalékra csökkenti 120 milliárd dollár értékű kínai áru büntetőtarifáját. „A gazdasági és kereskedelmi feszültségek enyhítésének, valamint az együttműködés kibővítésének érdekében a kínai fél úgy határozott, hogy a vonatkozó intézkedéseket hasonló mértékben módosítja” – írta közleményében a pekingi pénzügyminisztérium. A további esetleges módosítások attól függenek, hogyan alakulnak majd a két ország között a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok.
Elemzők egy része szerint a viszonossági gesztus mellett Peking egyúttal a befektetők bizalmát is szeretné visszaszerezni, míg mások annak a jelét látják a lépésben, hogy Kína kész elkezdeni a második szakasz tárgyalását. A mostani vámcsökkentés arra az 1717 árucikkre vonatkozik, amelyekre Peking 2019. szeptember 1-jétől vetett ki 5, illetve 10 százalékos büntetővámot. Többek között 5 százalékra csökkent a szójabab, a sertéshús és a hal 10 százalékos pótlólagos tarifája, 801 különböző árucikk, például a nyersolaj és az autóalkatrészek 5 százalékos vámja pedig 2,5 százalékra mérséklődött. Az amerikai importszóját azonban változatlanul 27,5 százalékos kínai vám terheli, így árban nem versenyképes a brazillal. Az AgriCensus piaci forrásai szerint Kína legalább egymillió tonna szóját vásárolt Brazíliától a holdújév óta, a dél-amerikai országban ráadásul rekordtermés várható. Tetemes mennyiségű amerikai agrártermékre idén még nem érkezett kínai megrendelés – emlékeztetett a South China Morning Post, pedig az első szakaszt lezáró megállapodás szerint Kína a következő két évben 200 milliárd dollárral növeli a termékek és a szolgáltatások – elsősorban a mezőgazdasági termékek – importját az Egyesült Államokból. A vállalások teljesítését persze nehezíti a koronavírus-járvány is. A pekingi vezetéshez közel álló Global Times csütörtöki jelentése szerint Kína fontolgatja, hogy kihasználja a megállapodás egyik záradékát, amely lehetővé teszi a halasztást természeti katasztrófák vagy egyéb, előre nem látható események bekövetkeztekor.
Washington valószínűleg megértő lenne ebben az esetben. Legalábbis erre utal, hogy Sonny Perdue amerikai agrárminiszter már szerdán figyelmeztetett: az Egyesült Államoknak türelmesnek kell lennie Kínával, ha a járvány miatt nem tudja a vállalt ütemben növelni agrárbeszerzéseit. A Trump-kormányzat megértéséhez hozzájárulhat az is, hogy a héten nyilvánosságra hozott adatok szerint a kétoldalú forgalomban decemberben 6 százalékkal, 24,8 milliárd dollárra, 2019 egészét tekintve pedig 17,6 százalékkal, 345,6 milliárd dollárra csökkent az amerikai hiány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.