Rég volt ekkora bizonytalanság az amerikai Federal Reserve (Fed) ülése előtt: az elemzők csak találgatnak, mi lehet a jegybank következő lépése. A ma kezdődő kétnapos ülésnek egy biztos kimenetele van: az irányadó alapkamat a 0–0,25 százalék közti sávban marad, legalábbis ezt a piac hosszú időre beárazta. Azonban az elmúlt hetek precedens nélküli fejleményei – a korlátlan eszközvásárlás vagy a bóvlikötvények vétele – miatt az elemzők már több forgatókönyvet is lehetségesnek tartanak.
A jegybank tovább növelheti bármelyik programjának volumenét, vagy megváltoztathatja azok feltételeit. A Scotiabank szakemberei szerint a tagállami papírok vásárlásának feltételei módosulhatnak, esetleg a Fed az ultrahosszú lejáratú kötvények piacán is fokozza a tevékenységét. Több elemző találgatja, hogy mikor kezd bele a Fed a részvényvásárlásokba. Jerome Powell, a Fed elnöke egy kamatdöntő ülés utáni sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: nem hezitálnak majd belépni más értékpapírok piacára. A New York Life Investment kereskedői befektetői hírlevelükben is azt írták, hogy a Fed már a hagyományos eszköztár végére ért, itt az ideje a különleges megoldásoknak. Szerintük a legvalószínűbb az, hogy a Fed a japán jegybank mintájára az ETF-ekre fókuszálhat.
Talán utópisztikusnak tűnhet, de több ágazati szereplő arra spekulál, hogy az amerikai jegybank nemsokára beszáll az olajpiacba is. Ehhez a kongresszusnak ki kellene terjesztenie a Fed eszközvásárlási jogosítványait az árupiacra. A jegybank csak ezután vehet olajpiaci ETF-eket, de akár közvetlenül is jegyezheti a nyersanyagot, hogy támaszt nyújtson a jegyzésnek és az ágazati szereplőknek.
Az is elképzelhető, hogy a Fed is elkezd barátkozni a hozamgörbekontroll gondolatával. Korábban a japán és az ausztrál jegybank is élt a lehetőséggel, hogy a hozamgörbe azon pontján vesz eszközöket, ahol csökkenést szeretne elérni, míg más pontokon visszafogja a vásárlásokat. A nyílt piaci bizottság (FOMC) is foglalkozott már azzal, hogy visszahozza az utoljára a 70-es években látott modellt. A Citigroup piaci kommentárjában hangsúlyozta: a kötvénypiaci eladási hullám a kamatokra érzékeny területeket, mint amilyen a lakáspiac is, rendkívül rosszul érintheti. „Ebben az esetben jó válasz lehet a kontrollprogram.”
Emellett a Fed foglalkozhat a kamatokkal is. A tényleges kamatláb a mindenkori negatív csúcs közelébe, 0,04 százalékra esett múlt hét végére, és a bankok kötelező tartalékon felüli tartalékaira fizetett kamatszint alá csúszott, 2018 óta először. A Fed többször hangsúlyozta, hogy a tényleges kamatszintet az irányadó kamatsáv közepén látná legszívesebben, így intézkedésekkel megpróbálhatja elemelni a zérószint közeléből. A FOMC is többször elismételte már, hogy sem az alapkamat, sem a tényleges kamatok terén nem kíván a negatív tartományba süllyedni, hiába presszionálta többször is a szervezetet Donald Trump.
Több piaci szereplő megjegyezte, hogy nemcsak pénzügyileg, de morálisan is ingoványos területre tévedhet a Fed. A Nordea elemzői hangsúlyozták: súlyos torzulásokhoz vezethetne, ha a Fed vásárolni kezdene, esetleg akár válogatna is a részvény- vagy olajpiaci szereplők közt. A jegybank múlt héten nyitott a transzparencia felé: havi jelentéseket készít majd arról, hogy kik kaptak állami vagy jegybanki forrásokat a vállalati hitelprogramokban. Szakértők utaltak arra is, hogy a Fed az árfolyamok védelmében már többször túlterjeszkedett a mandátumán, amely a teljes foglalkoztatottság és az árstabilitás elérésére vonatkozik.
GDP-adatok, kilátások is érkeznek a héten
Szerdán közlik az első negyedéves amerikai GDP-adatokat is. A várakozások mínusz 4 és mínusz 5 százalék közt vannak a megelőző negyedév 2,1 százalékos növekedése után. A fogyasztás és az üzleti beruházások zuhanhattak elsősorban, bár a járvány a vizsgált időszak egy részét érintette csak. A hét második felében több ágazati beszerzésimenedszer-adat (bmi) is világot lát. Ezekben azonban nem az elmúlt hetek fejleményei, hanem vélhetően az amerikai gazdaság újranyitásával kapcsolatos várakozás mutatkozhat meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.