BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai húsdömping jöhet a Brexittel

Az amerikai agrárium lehet a nyertese, a brit termelők és fogyasztók pedig a vesztesei a jövőbeni kétoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak. Kína is újabb engedményeket tett az amerikai farmereknek.

A brit kormány azt tervezi, hogy egyes amerikai agrártermékek vámjának nagymértékű csökkentésével gyorsítja fel a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat – írja a Financial Times. Ezzel azonban a miniszterek és a konzervatív parlamenti képviselők egy része sem ért egyet, mert attól tartanak, hogy súlyos károkat okozhatnak vele a brit termelőknek, akik a szigorúbb állategészségügyi szabályok miatt magasabb költséggel dolgoznak amerikai versenytársaiknál. Az engedményt Liz Truss külkereskedelmi miniszter sürgeti, a környezet, valamint az élelmiszeripari és vidékfejlesztési tárca vezetője ellenzi.

A két fél között a múlt héten kezdődött meg a formális egyeztetés, és azt az első perctől kezdve tudni lehetett, hogy a mezőgazdaság lesz az egyik olyan terület, ahol a legnehezebb megállapodásra jutni. Az EU élelmiszer-biztonsági szabályai tiltják többek között a klórozott csirke és a hormonkezelt marhahús importját, és a brit kormány folyamatosan hangsúlyozza, hogy nem fog engedni ebből a szigorból a Brexit után sem. Egyelőre a tervezetben nem is szerepel ilyesmi, szakértők azonban kizártnak tartják, hogy az Egyesült Államok engedne ebben a kérdésben. „Az amerikai agrártermelők már így is a Kínával folytatott kereskedelmi háború áldozatának tekintik magukat. Nem hiszem, hogy Donald Trump feláldozna az Egyesült Királyság kedvéért olyan billegő államokat, mint Iowa, Michigan és Wisconsin” – mondta a Money Undernek Chip Roh, az amerikai kereskedelmi képviselet szakértője a novemberi elnökválasztásra utalva. Ő is osztja azt az általános véleményt, hogy Boris Johnson brit kormányfő végül beadja a derekát, és enged Trumpnak, mert szüksége lesz egy politikai győzelemre, ha nem sikerül kielégítő – vagy semmilyen – kereskedelmi megállapodást kötni az EU-val, amire megvan az esély.

Az amerikai agrártermelők szá­-

mára a majdani brit üzletnél fon­-

tosabb, hogy a kínai állami agrár­kereskedőház, a Cofco vezérigazga-tó-helyettese, Csang Hua egy tegnapi konferencián megerősítette: Peking növelni fogja a mezőgazdasági importot az Egyesült Államokból, és teljesíti a kétoldalú kereskedelmi megállapodás első szakaszában vállalt ígéreteit. Ám azt is hangsúlyozta, hogy a legfontosabb amerikai termékből, a szójából nem lesz gazdaságos nagy mennyiségben vásárolni a következő hónapokban. Csang Hua szerint Kína az augusztus végén záruló pénzügyi évben ebből a terményből várhatóan 87,5 millió tonnát importál, 63,73 milliót Brazíliából és 13,7 milliót Amerikából. Kína emellett tegnaptól engedélyezi az amerikai árpa és a fekete áfonya behozatalát, bár ez inkább csak gesztusértékű lépés. Az előbbiből éves átlagban százezer tonnát vásároltak az elmúlt időszakban, míg Ausztráliából több milliót. Az amerikai árpa nagyobb részét a szeszgyártókkal kötött szerződés alapján termesztik, a Reuters szerint csak a felesleget szállíthatják állati takarmányozás céljára Kínába.

Újabb hárommillió munkanélküli

Az Egyesült Államokban 2,981 millió ember folyamodott munkanélküli-segélyért az elmúlt héten; a számuk ugyan a hatodik egymást követő héten csökken, de így is meghaladja a 2,7 milliós elemzői várakozásokat. A koronavírus-járvány miatt összesen 36,5 millió amerikai veszítette el az állását, ez messze a legrosszabb adat az ország történetében. A tartósan munkanélküliek száma 22,8 millió,

a munkanélküliségi ráta 14,7 százalék.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.