BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsuló ütemben növekszik a munkanélküliek száma

A koronavírus-járvány miatt áprilisban nagyobb mértékben megugrott az állástalanok száma Szlovákiában – derül ki a Munka-, Szociális és Családügyi Központ legutóbbi adataiból. Márciusban csupán 5,19 százalékon mozgott az állástalanok aránya, áprilisban azonban már 6,57 százalékon, ilyen erőteljes, csaknem másfél százalékpontos havi növekményre 2001 óta nem volt példa az országban. A regionális különbségek szokásosan jelentősek: Pozsonyban a munkanélküliség a 3 százalékot sem éri el, azonban a Gömör régió Magyarországgal határos Rimaszombati járásában már 18,6 százalékra kúszott fel a mutató. Számokban kifejezve áprilisban 204 ezer munkanélküli volt Szlovákiában, közülük megfelelő állásajánlat esetén 180 ezren lettek volna képesek azonnal munkába állni. Ez utóbbiak száma március óta 37,7 ezerrel nőtt. Áprilisban a vendéglátásban és az idegenforgalomban volt a legtöbb elbocsátás, a nagyvállalatok egyelőre tartják magukat. Az élelmiszert forgalmazó nagy üzletláncok új állásokat teremtenek, a Tesco például a válság óta 850 új alkalmazottat vett fel. Ezt azért érdemes hangsúlyozni, mert Szlovákiában kormányzati szinten is fontolgatják az üzletek vasárnapi zárvatartásának bevezetését (a koronavírus miatt jelenleg vasárnap nem nyitnak ki a boltok), s ha ezt valóban meglépik, akkor az INESS pozsonyi gazdaságkutató intézet szerint az ágazat 3000-3300 alkalmazottat is elbocsáthat.

Ugyancsak aggodalomra ad okot, hogy a betöltetlen állások száma látványosan olvad: áprilisban országosan 73,6 ezret tartottak nyilván, ami 11 ezerrel kevesebb a márciusinál. A területi aránytalanság ebben a kategóriában is megmutatkozik, hiszen míg a fővárosban 22 ezer betöltetlen munkahelyet tartanak nyilván, addig a keleti Eperjes megyében alig 4,1 ezret. Michal Páleník, a Foglalkoztatási Intézet elemzője szerint a következő időszakban gyorsulhat az elbocsátok intenzitása, becslése szerint júliusban vagy augusztusban jöhet a mélypont. Úgy véli, leginkább a kis- és középvállalkozások kényszerülnek megválni alkalmazottaiktól, azok a cégek, ahol szerződésekre dolgoznak. A mutatókat tovább ronthatják a külföldről hazaérkező szlovák állampolgárok, továbbá a júniusban az iskolapadokból kikerülő középiskolások is. Mindezeket a tényezőket figyelembe véve kora ősszel a munkanélküliek aránya felkúszhat 9 vagy 10 százalékra is – közölte Lubomír Korsnák, az UniCredit Bank elemzője, hozzátéve: mivel Szlovákia gazdasági összteljesítménye már a koronaválság által kevésbé sújtott első negyedévben is visszaesett, a gazdaság teljesítőképessége csak 2021–2022 fordulóján tér vissza a pandémia előtti szintre. Ebből adódóan szerinte a munkanélküliek aránya csupán 2023-ban vagy 2024-ben süllyed újra a 2019 végén elért szintre, azaz az 5 százalék körüli tartományba.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.