M inimálisan elmaradt a várttól a kínai feldolgozóipar teljesítménye augusztusban, a hivatalos adatok szerint a szektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 51 pontra csökkent a júliusi 51,1-ről a becsült 51,2 helyett. Az index azonban így is egymást követő hatodik hónapja marad a növekedési határt jelző 50 pont felett, vagyis a lassulás ellenére stabilnak mondható a javulás. A kisvállalatok tevékenységét tükröző részindex jelentősebben, júliushoz képest 0,9 ponttal, 47,7 pontra gyengült, ezek a cégek Csao Csing-ho, a statisztikai hivatal vezető szakértője szerint gyenge keresletről, pénzügyi nehézségekről, az árvíz sújtotta területeken pedig a nyersanyagellátás nehézségeiről számoltak be. A termelésre vonatkozó részmutató 53,5 pontra esett vissza a júliusi 54-ről, az új megrendelések állománya viszont 0,3 ponttal, 52 pontra erősödött, és negyedik hónapja maradt növekedési pályán. Javul a helyzet a kivitel terén is, az új exportmegrendelések állományát tükröző részindex 0,7 ponttal, 49,1 pontra emelkedett.
A kínai GDP több mint felét előállító szolgáltatási szektorban jobb a helyzet, a BMI 55,2 pontra nőtt a júliusi 54,2-ről; ez 2017 szeptembere óta a legerősebb adat, és a belföldi kereslet gyorsuló erősödésének köszönhető. A kompozit BMI szintén javult, 54,5 pontra emelkedett a júliusi 54,1 pontról.
A különböző gazdasági indikátorok azt mutatják, hogy a kínai ipar talpra állása valószínűleg felgyorsul a következő időszakban, a HSBC befektetési bank arra számít, hogy a GDP éves bázison 5,4 százalékkal bővül a harmadik, és 6,2 százalékkal a negyedik negyedévben, vagyis visszatér a koronavírus-járvány előtti szintre. Egyes elemzők azonban figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti erősödő feszültség és egy újabb fertőzési hullám megakaszthatja a talpra állást.
A járvány már eddig is legalább egy évtizede nem tapasztalt profitvisszaesést okozott az öt legnagyobb – természetesen állami tulajdonban lévő – kínai banknak, amelyek megnövelték a tartalékaikat, hogy felkészüljenek a nem teljesítő hitelállomány megugrására. A kormányzat „kérésére” ugyanis a pénzintézetek saját kontójukra és kockázatukra kénytelenek voltak támogatni a gazdaságot – mondta Jason Tan, a CreditSights elemzője a CNBC-nek. Vagyis fel kellett áldozniuk a nyereségüket, hogy hiteleket nyújtsanak bajban lévő vállalatoknak és magánszemélyeknek. Az öt bank profitja a gyorsjelentések szerint 10 százalékot esett az év első felében, de ez csak a kezdet.
„A járvány késleltetett hatása és a bizonytalanság kockázata továbbra is begyűrűzik majd a bankszektorba” – idézte a Reuters az egyik érintett pénzintézet, az Agricultural Bank of China gyorsjelentésében foglalt előrejelzést.
Oda a borbarátság az ausztrálokkal
Kína két hét alatt a második vizsgálatot indítja az ausztrál borimporttal kapcsolatban; először a dömpingellenes, most pedig az állami szubvenciókkal kapcsolatos szabályok betartását veszik górcső alá. Kína az ausztrál bor legnagyobb piaca, és egyben Canberra legfőbb kereskedelmi partnere, a kétoldalú forgalom tavaly elérte a 235 milliárd ausztrál dollárt (egy dollár 218,7 forint). A viszony azonban kiéleződött, mióta Ausztrália vizsgálatot követelt a koronavírus-járvány eredetének kiderítésére. Peking azóta büntetőtarifát vetett ki az árpára, felfüggesztette
a marhahúsimport egy részét, és eltanácsolta az utazástól a turistákat és diákokat. A politikai feszültségek miatt a Huawei tegnap bejelentette, hogy a vártnál egy évvel korábban, már a 2020-as szezon végén befejezi az ausztrál rögbiliga egyik csapatának, a Canberra Raidersnek a szponzorálását. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.