Előremenekültek a tengeri szállítmányozók
A világjárvány ellenére a vártnál sokkal jobb évre számíthatnak a tengeri szállítmányozási szektor vállalatai. A globális piac szereplői 9 milliárd dolláros adó-, kamat- és értékcsökkenés-levonás előtti üzemi eredményre (EBITDA) számíthatnak, holott a járvány eszkalálódása idején 3,7 milliárd dolláros veszteséget jósoltak nekik az iparági elemzők. Az éles fordulat elsősorban annak köszönhető, hogy a cégek villámgyorsan átszervezték kapacitásaikat, és egyúttal emelni kezdték a fuvardíjakat. Az emelést az tette lehetővé, hogy a konténeres szállításokra a kereslet meglepően erős maradt. A konténerszállító cégek részvényei is visszapattantak a tőzsdéken. A dán Maersk papírjai márciusban a korábbi érték felére estek, ám azóta teljesen ledolgozták a csökkenést. A Cosco Shipping részvényeinek árfolyama 23, míg az Evergreen Marine-é 32 százalékkal emelkedett idén. Ha a piaci várakozások beigazolódnak, a szektor EBITDA-ja 41 százalékkal lehet magasabb, mint tavaly – írta Simon Heaney, a Drewry Shipping elemzője. A kép még szebb lehet, ha az átlagos konténerszállítási díjak a mostani magasságokban maradnak: a 9 milliárd dolláros várakozást is felülteljesítheti az ágazat. A szállítmányozási árakat a globális áruforgalom volumene határozza meg elsősorban, amely a WTO szerint 13 százalékkal lehet idén alacsonyabb a tavalyinál, ami mindenképp jó hír ahhoz képest, hogy tavasszal egyharmados visszaesést jósoltak. „Katasztrófára készültünk, a kereslet drámai visszaesését vártuk, szerencsére ez nem következett be” – idézte a The Wall Street Journal Dave Perrettet, a Maerskben részvényes M&G Investments társelnökét.
Óriási jelentősége volt az ágazat szempontjából annak, hogy az Egyesült Államokban a kiskereskedelmi forgalom júliusban már magasabb volt, mint a pandémia előtti időszakban. A J. P. Morgan ágazati összefoglalója szerint mindez az amerikai háztartásoknak nyújtott állami támogatások mellett annak a következménye, hogy sokan nyaralás, közösségi szolgáltatások igénybevétele helyett otthon maradtak, és online vásárlásokkal kárpótolták magukat. A múlt héten egy konténer fuvardíja Sanghajból az Egyesült Államok nyugati partjára 3639 dollár volt, ez évtizedes rekord. A Drewry konténerárindex pedig 60 százalékkal áll magasabban, mint egy évvel ezelőtt. A szektor váratlanul jó jövedelmezőségi számaihoz az is kellett, hogy az elmúlt tíz évben végrehajtott beruházásoknak és fejlesztéseknek mostanra lett meg az eredményük. Ma már öt szereplő uralja a globális piac kétharmadát (2008-ban még csak 47 százalékos volt a koncentráció), és kicsi az esélye, hogy új szereplők vessék meg a lábukat a piacon, ezért egyelőre nyomás sincs a cégeken a fuvardíjak csökkentésére.
Elbocsátások a Maersknél
Felgyorsítja hatékonyságnövelő intézkedéseit a Maersk. A 20 százalékos piaci részesedéssel rendelkező vállalat a részvényeseitől érkező nyomást igyekszik teljesíteni, hogy a Covid–19-járványhoz hasonló kihívásoknak megfelelni képes vállalattá alakuljon át. A társaságnak 80 ezer dolgozója van, harmadukat érintik majd az átszervezések és elbocsátások. | VG


