BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekvő kockázatokat lát az EKB

Az Európai Központi Bank tegnap változatlanul hagyta irányadó kamatait, és nem változtatott rendkívül laza monetáris politikáján. Sőt erős utalásokat tett arra, hogy decemberben további támogatást biztosít a járvány új hullámától sújtott euróövezeti gazdaságoknak.

Az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói közleményükben megerősítették, hogy a finanszírozási feltételek továbbra is kedvezők a gazdasági fellendülés támogatásához, és a tervezett inflációs pályára vonatkozóan ellensúlyozzák a járvány negatív hatását. A bank ennek megfelelően a betéti kamatlábat változatlanul, a rekordalacsony mínusz 0,5 százalékon hagyta, és nem módosított a pandémiás vészhelyzeti eszközvásárlási program (PEPP) paraméterein sem. A korábban jövő júniusig meghosszabbított program keretében a bank rekordmennyiségű adósságot vásárol, ugyanakkor arra ösztönzi a kormányokat, hogy költségvetési eszközeikkel ők is segítsék a gazdaságot. Az eddig meghozott intézkedéseket egyelőre elegendőnek ítélte meg az EKB, de világosan kifejezte: decemberi makrogazdasági előrejelzéseinek ismeretében felülvizsgálja a politikáját. A bank kommentárjai megerősítették az elemzői várakozásokat, hogy a következő, december 10-i ülésen az 1350 milliárd eurós PEPP program további meghosszabbításáról és kibővítéséről születik majd döntés, mert a koronavírus második hullámának megfékezésére irányuló ismételt korlátozások visszafogják az eurózóna 19 országának gazdaságát, különösen a szolgáltatási szektort, recessziós félelmeket keltve.

Christine Lagarde, az EKB elnöke a kamatdöntés utáni sajtótájékoztatóján szintén a járványkorlátozásoknak az euróövezet rövid távú gazdasági kilátásaira gyakorolt egyértelműen negatív hatásait hangsúlyozta. Hozzátette: bár a bank március óta tett ösztönző intézkedései segítik a gazdasági kilábalást, a kockázatok jelentősen megnövekedtek. Az EKB elnöke arra a kérdésre egyelőre nem tudott válaszolni, hogy a harmadik negyedéves visszapattanás után ismét recesszióba fordulhat-e az euróövezet gazdasági teljesítménye. A központi bank döntése és kommentárjai után mindenesetre az euró négyhetes mélypontra csúszott a dollár ellenében, 1,166 környékére.

Lagarde helyzetértékelését támasztja alá az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG EcFin) legfrissebb, az euróövezetre és az Európai Unióra vonatkozó gazdasági hangulatindexe is. Eszerint a május óta tartó folyamatos javulás után októberben stagnált a gazdasági hangulat a térségben. A DG EcFin októberi euróövezeti gazdasági hangulatindexe (Economic Sentiment Indicator, ESI) 90,9 pont volt, ugyanúgy, mint szep-temberben, míg az Európai Unió 27 tagállamában az októberi ESI a szeptemberi 90 ponttal megegyező. Ez az érték jobb a szakértők által vártnál, ők ugyanis romló, 89,5 pontos októberi euróövezeti ESI-adatra számítottak. Javult Németország és Olaszország ESI-mutatója (1,5, illetve 1,2 ponttal), lényegében stagnált Spanyolországé, miközben például a francia adat 4,5 ponttal romlott. A mutatók országonként eltérő változása két fő okra vezethető vissza: egyrészt a járvány második hullámának nagysága befolyásolja a gazdasági hangulatot, másrészt az is hatással lehet, hogy mekkora helyreállítási támogatásra számít az adott ország. Fontos, hogy a hangulati mutató romlása annak ellenére is a gazdasági teljesítmény növekedésének várható lassulására utal, hogy a járvány második hullámának következményei még nem érhetők tetten számos makrogazdasági mutató alakulásában. Így például Németországban a vártnál nagyobb mértékben csökkent a munkanélküliek száma októberben, és már a negyedik egymást követő hónapban jegyeztek fel visszaesést.

Az EKB

betéti kamata

– 0,5

százalék maradt

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.