BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felvették az elitklubba a Teslát, száguld az árfolyama

Kriván Bence | Őrült rali előtt áll a Tesla, már ha hinni lehet az álmoskönyveknek: az elektromos­autó-gyártó decemberben bekerül az S&P 500 indexet alkotó óriásvállalatok közé – ezt az indexet kezelő S&P Dow Jones Indices jelentette be. Ennek hatására 14 százalékot pattant fel az árfolyam a hétfői zárás utáni kereskedésben, majd tegnap 13 százalékos pluszban is járt, feltételezve, hogy az S&P 500-as indexkövető alapok 51 milliárd dollár értékben töltik fel a portfóliójukat a részvényekkel, amelyek csaknem 1 százalékos súlyt képviselnek majd a mutatóban. Igaz, ugyanekkora összegben fognak eladni a már most az indexben lévő cégek részvényeiből, hogy leképezzék a megváltozott erőviszonyokat. Az indexkezelő társaság közleménye szerint az utóbbi tíz év egyik legnagyobb, 400 milliárd dollár feletti piaci értéket képviselő tőzsdecége csatlakozik az indexhez, és beszállása kiemelkedő forgalmat vált majd ki a parketten. Kapitalizációját tekintve a Teslát az ötszázas elitklub tagjai közül mintegy huszonöten előzik csak meg. Felhajthatják az árfolyamot az aktívan kezelt befektetési alapok vásárlásai is, amelyekkel szemben alapelvárás, hogy az S&P 500-asét meghaladó hozamot érjenek el.

Az idén már 375 százalékos ralit teljesítő Tesláért azonban nem minden befektető lelkesedik, szerintük a buborékfúvás tipikus esetével állunk szemben. Sem a világ immár legértékesebb autógyártója mögötti fundamentumok, sem a termelési adatok nem indokolják, hogy Elon Musk cége a tőzsdén kenterbe verje a Toyotát, a Volkswagent vagy a General Motorst. Erik Gordon, a michigani Ross School of Business professzora a Reutersnak elmondta: a Tesla bekerülése az S&P 500-ba azt eredményezheti, hogy a megfontolt, konzervatív kisbefektetők elfordulhatnak a legfontosabb indexet követő alapoktól, látván, mibe forgatják át a megtakarításaikat. A tőzsdére tíz éve bevezetett Tesla júliusban már teljesítette az index felvételi követelményei közül az utolsót, a nyereségtermelési kritériumot is azzal, hogy 104 millió dolláros profittal hozta a második negyedévet, és zsinórban negyedik terminusát zárta profittal. Sőt, öt negyedévre bővítette a sorozatát októberben, amikor beszámolt a július–szeptemberi időszakban elért 331 millió dolláros adózott eredményéről, és megerősítette félmillió darabos idei autóeladási tervét.

A felvételi sikerült, a Tesla indextagnak mondhatja magát. Az indexkezelő most arról kérdezte az érintett alapkezelőket, hogy elég lesz-e egyetlen nap, azaz december 21. az átrendezéshez, vagy az egy héttel korábbi kereskedési napot is felajánlják hozzá. Pörgés lesz, az biztos: emlékezetes, hogy amikor a dotkomlufit meglovagoló Yahoot 1999-ben bevették az S&P 500-ba, a bejelentés és a hatályba lépés közti öt kereskedési napon 64 százalékot ment az árfolyama. Igaz, nem 400, hanem csak 56 milliárd dollárról indult.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.