Hat államban folytatódott tegnap is a szavazatok összeszámlálása, s Joe Biden állt közelebb a Fehér Ház bevételéhez. Egyelőre úgy tűnik, hogy a demokraták többsége csökkent a képviselőházban, a szenátus irányítását pedig nem sikerül megszerezniük. „A történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy a részvénypiacok számára a megosztott kongresszus a jobb, és ezt szerdán a tőzsde már be is árazta” – mondta a CNBC-nek Lindsey Bell, az Ally Invest stratégája. A szenátus nélkül Biden nem tudja megvalósítani ígéretei nagy részét, például a jelentős adóemelést, a szabályozások szigorítását, a nagy tech cégek – a Facebook, az Amazon és az Alphabet – működésének korlátozását; mindegyiknek a részvénye jelentősen erősödött szerdán, és a rali folytatódott a tegnapi tőzsdenyitás után is. Rövid távon ugyanakkor negatív hatása lehet az árfolyamokra, hogy Donald Trump több szövetségi államban is bírósági útra tereli a választást. „A piacoknak mindennél fontosabb a békés hatalomátvétel. Az esetleges tüntetések és a választási eredmény vitatása jelentősen növelheti a volatilitást” – figyelmeztetett Don Calcagni, a Mercer Advisors tanácsadója.
A gazdaság számára kulcsfontosságú egy újabb ösztönzőcsomag is a járvány hatásainak enyhítésére.
A választás előtt mindenki abban reménykedett, hogy demokrata tarolás esetén a kongresszus gyorsan elfogad egy jelentős méretű támogatást. Ez ugyan már nem valószínű, az azonban megnyugtató, hogy Mitch McConnell, aki várhatóan a többségi republikánus frakció vezetője marad, már a választás másnapján megígérte, hogy a csomag elfogadása lesz a ház legelső feladata. A kérdés csak az, mekkora összegről lesz szó; elemzők szerint annyi biztosnak tűnik, hogy a demokraták által korábban javasolt háromezermilliárd dollárnál kevesebbről.
A járvány változatlanul súlyos probléma az Egyesült Államokban, ahol szerdán 102 831 új esettel napi csúcsot döntöttek, és az igazolt fertőzöttek száma először lépte át a százezres határt. Hétnapos átlagban az új fertőzések száma megközelíti a 90 ezret, ami 108 százalékos növekedés az előző hónaphoz képest.
A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint a járvány kezdete óta több mint 9,4 millió esetet jelentettek, és a halálos áldozatok száma meghaladja a 233 ezret. Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász szerint hetente több százmilliárd dollárra lenne szükség ahhoz, hogy a gazdaság talpon maradjon. „Rengeteg ember veszíti el az állását, rengeteg vállalkozás kerül veszélybe. Muszáj, hogy elviselhetővé tegyük számukra az életet” – nyilatkozta ugyancsak a CNBC-nek. Véleményét alátámasztják a legfrissebb munkaerőpiaci adatok is: múlt héten ismét 751 ezer új munkanélküli-segély iránti kérelmet nyújtottak be, ami kevesebb ugyan az előző heti 758 ezernél, de meghaladja a 741 ezres elemzői várakozást. Némileg csökkent viszont a tartósan állás nélkül lévők száma, jelenleg 7,29 millió emberről van szó.
Az újabb ösztönző intézkedések hiányában és a járványhelyzet romlásával a gazdaság növekedése élesen lelassult a negyedik negyedév elején, miután az év első három hónapjában évesített ütemben 5, a másodikban 33,1 százalékkal zsugorodott. A recesszió egyévnyi gazdasági teljesítményt és öt év munkahelyteremtésének eredményét vitte el, így bárki lesz is az elnök, hatalmas kihívásokkal szembesül e téren.
A múlt héten
751
ezren jelentkeztek újonnan munkanélküli-segélyért
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.