Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint katasztrofális következményekkel járhat, ha nem sikerül összehangoltan fellépni az oltóanyagok globális elosztásában. „Nem igazságos, ha a gazdagabb nemzetek fiatal és egészséges lakosai az oltást hamarabb megkapják a szegényebb országokban élő kiszolgáltatott társaiknál” – hangsúlyozta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. A 49 leggazdagabb országba már eddig is 39 millió vakcina jutott el, míg van olyan szegény ország, ahova mindössze 25 adag oltóanyag érkezett – írja a BBC. Különösen Kanada kapott erős kritikákat, mert annyi oltóanyagot rendelt, amennyivel a teljes lakosságát ötször is be tudná oltani.
Ha az országok csak a saját lakosaik védelmére fókuszálnak, az megemeli a vakcinák árát, és felhalmozásra ösztönöz. Gebrejeszusz szerint ez az önző magatartásforma meghosszabbítja a járványhelyzetet, a pandémia terjedéséhez szükséges korlátozó intézkedéseket, s ezzel nagyobb gazdasági áldozatokat követel.
A WHO vezetője a Covax globális oltásmegosztási rendszer iránti elköteleződésre szólította fel az országokat. A februárban induló rendszer használatával az országok együttes erővel, hatékonyabban tudnának fellépni a gyógyszergyárakkal szemben, és garantálható lenne, hogy a koronavírus elleni megfizethető oltóanyag eljusson mindenkihez, így április 7-én, az egészségügyi világnapon már a Föld valamennyi országában megkezdődhetnének a tömeges oltások.
Eddig 180 ország csatlakozott a Covax kezdeményezéshez, amely 92 alacsony vagy közepes jövedelmű országban adományokból finanszírozza az oltásokat. Egyelőre kétmilliárd adagot kap a szervezet öt gyártótól, a kiszállítás februárban kezdődik.
A Covax
2
milliárd adaggal indíthatja az oltásokat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.