Az Európai Bizottság növeli a brit–svéd gyógyszergyártó AstraZenecára gyakorolt nyomást, hogy több koronavírus elleni oltóanyagot szállítson az Európai Uniónak. Az EU vakcinaellátását szervező brüsszeli testület tegnap felkérte a belga hatóságokat, hogy indítsanak vizsgálatot, mekkora a termelés az AstraZeneca belgiumi leányvállalatánál. Az európai kormányzatokat egyre több kritika éri a gazdaságot szorító korlátozások oldásához szükséges vakcinázás lassúságáért, ők pedig a bizottságot okolják. Tegnap például az El Mundo publikált egy kiszivárgott spanyol kormánydokumentumot, amelyben Madrid Brüsszelt tette felelőssé, amiért a főváros régiójában le kellett állítani az oltásokat. Az Európai Bizottság várhatóan ma jelenti be, milyen rendszerben kívánja figyelni a vakcinák gyártását és kivitelét az EU-ból. A gyártókat köteleznék arra, hogy jelentsék exportterveiket, és bizonyos esetekben a hatóságok meg is tilthatnák a kivitelt – idézett a Reuters név nélkül egy EU-tisztviselőt.
Az EU augusztusban írt alá megállapodást az AstraZenecával 400 millió adag oltóanyag szállításáról. A cég arra tett ígéretet, hogy százmillió adagot szállít le márciusig, de nem sokkal később az európai üzemek termelési problémáira hivatkozva jóval kevesebb oltóanyag érkezését jelezte. A gyártási ütemezés két hónappal csúszik a tervezettől – mondta Pascal Soriot, az AstraZeneca vezérigazgatója. Emiatt az EU az eredeti tervek helyett csupán 25 millió adag oltóanyagra számíthat március végéig. A gyártás a briteknél gördülékenyen működik, és Soriot szerint az Egyesült Királyság három hónappal az EU előtt írta alá a szerződést, és ezt az időt a problémamentes termelés kialakítására használták fel.
Az EU összesen 2,3 milliárd adag oltóanyagot rendelt, de eddig csak a Pfizer és a Moderna oltásait engedélyezték. A Pfizer sem tudta betartani az EU-nak tett ígéretét. Az éves szállítási terve 12,5 millió oltóanyag.
Míg Európában a vakcinahiány okoz gondot, Japánban, Brazíliában és Indiában a kormányoknak az oltóanyaggal kapcsolatos bizalmatlanságot kell leküzdeniük. Indiában a hét elejéig mintegy kétmillió vakcinát osztottak szét az országban, de az érintettek csupán fele oltatta be magát. Ha az oltási hajlandóság nem nő meg nagyobb mértékben, India messze elmarad az eredetileg tervezett 300 millió fő beoltásától a nyárig, ami visszavetné a vírus megfékezésére irányuló globális erőfeszítést is. Nagy-Britannia, Belgium és Szaúd-Arábia Új-Delhitől is venne vakcinát, hiszen India havonta 500 millió adag oltóanyagot tud előállítani exportra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.