BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizalmatlan az oltással szemben a lakosság Indiában

Míg világszerte azért küzdenek az országok, hogy elegendő oltóanyagot tudjanak biztosítani a lakosságnak, Indiában hiába áll rendelkezésre rengeteg oltóanyag, a lakosság zöme nem mutat oltási hajlandóságot a vakcinákkal kapcsolatos bizonytalanságok miatt.

Indiában az egészségügyi minisztérium oltási terve szerint mintegy 300 millió embert oltanának be augusztusig. A világ egyik legnagyobb oltási programjában első körben az egészségügyben és a frontvonalban dolgozók (rendőrök, katonák) közül oltanának be 30 milliót. A második körben 270 millió ötven év feletti embernek jár majd a vakcina. A program azonban kudarcba fulladhat: még az egészségügyi alkalmazottak körében is kételyek merültek fel, mivel a vakcináról rémhírek terjengenek, például az, hogy terméketlenséget okoz. Az egészségügyisek szerint az is fokozza a kockázatot, hogy az Indiában elérhető oltóanyagok harmadik fázisú vizsgálatait még nem fejezték be, így szerintük rajtuk tesztelnék az oltóanyagot. Ezért a pandémia által a világ második leginkább sújtott országában az oltásra első körben jogosultaknak csak az 56 százaléka élt eddig a lehetőséggel – írta a Bloomberg.

Indiában két vakcinát engedélyeztek: a Serum Institute of India által gyártott AstraZeneca-féle oltóanyagot és a Bharat Biotech által kifejlesztett Covaxin vakcinát. Mindkét oltást két adagban adják be, 28 napos különbséggel. Az immunitás az első oltóanyag beadása után már megjelenik, de a teljes védettség csak 14 nappal az emlékeztető oltás után alakul ki.

Bár mindkét oltásról terjednek rémhírek, a Bharat által kifejlesztett oltóanyagtól jobban félnek az indiaiak: a Covaxin vakcinát csupán az érintettek 23,5 százaléka adatta be, szemben a Serum Institute oltóanyagával, amelynek a beadását 56 százalékuk vállalta. A kormányzati támogatással kifejlesztett Covaxint a kutatók széles körben kritikával fogadták, mivel szerintük a cég nem publikálta megfelelően a vizsgálatok adatait. Az egészségügyi dolgozók egy része azért sem szeretné beoltatni magát a Covaxinnal, mert nem lehet tudni, hogy mennyire hatékony. A bizalom kiépítéséhez a kormánynak nyíltan közölnie kellene a vizsgálatok adatait, és ösztönöznie a párbeszédet – mondta Adarsh Pratap Singh, az Újdelhi All India Orvostudományi Intézet rezidens orvosainak képviseletében.

Az oltásokkal kapcsolatos bizonytalanság más országokban is felmerült – a többi között Japánban és Brazíliában is –, de az indiai probléma messze a legsúlyosabb. Eddig mintegy kétmillió vakcinát osztottak szét az országban, de az egyes államokban az érintettek csupán fele oltatta be magát. Ezzel ellentétben más országokban, például az Egyesült Államokban és Európában elsősorban az oltóanyaghiány okoz gondot. Több kormány Újdelhihez fordult segítségért, India ugyanis havonta 500 millió adag oltóanyagot tud előállítani exportra, és már több ország, például Nagy-Britannia, Belgium és Szaúd-Arábia, be is nevezett a vakcinák megvásárlására.

A kormány felszólította az érintetteket, hogy oltassák be magukat, hiszen ha az oltási hajlandóság nem nő meg jelentősen, India messze elmarad az eredeti ütemezéstől, vagyis hogy a nyárig a lakosság körülbelül egynegyede megkapja az oltást. Ez visszavetheti a vírus megfékezésére irányuló globális erőfeszítéseket, és megtörheti az optimizmust a gazdaság mihamarabbi helyreállását illetően.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.