Megtörte a szerszámelemeket gyártó nagyatádi Büttner Kft. növekedési lendületét az európai autóipar válsága, majd a járvány, de új piacokra belépve, és folytatva a fejlesztéseket, idén a 2018-as rekordárbevétel megismétlésére készülnek. A nagy fennakadásokat a pandémia időszakában sikerült elkerülniük, ám a jövő természetesen függ attól, hogy milyen gyorsan szüntethetők meg a járvány miatti korlátozások – mondta Büttner Tamás többségi tulajdonos, ügyvezető.
A családi vállalkozás három évtizeddel ezelőtt szinte a semmiből indult, négy fővel, és folyamatos fejlesztésekkel jutottak el a mai, mintegy 250 dolgozónak munkát adó üzemméretig. Három pályázati projektjük fut, ezek közül különösen büszkék a veszprémi Pannon Egyetemmel közös technológiai fejlesztésre. A vállalat árbevétele 65 százalékban export. Egy 1500 kilométeres sugarú körbe szállítanak, legnagyobb külpiacuk Németország, és hagyományosan főképp az autóipar beszállítói. Ezért is érintette őket érzékenyen a német autóipar válsága, amely a 2018-as, ötmilliárd forintos rekordbevételről 2019-re majdnem 10 százalékkal vetette vissza őket, majd a járvány hatásaival párosulva 2020-ban is egy körülbelül ugyanekkora visszaesést kellett elkönyvelniük.
Az utóbbi hónapokban – a járvány második hulláma ellenére – érezhetően javult a helyzet, de az első negyedévi teljesítmény még nem lesz kiugró. A második negyedévtől azonban fellendülésre számítanak, ahogy a korlátozások megszűnnek. A sikert azzal is bebiztosították, hogy új partnereket találtak az autóiparon kívül, például az energetikai gépek gyártásában, az orvostechnikában és a csomagolóiparban. A dolgozóik mintegy 8 százalékát érintette közvetlenül a járvány, de meg tudták tartani a teljes munkaerő-állományt, ehhez állami segítséget is kaptak. Kevesebb mint tíz emberre vették igénybe a bértámogatást, de segített a helyi adó csökkentése és különösen a hitelmoratórium. „Erre szükség volt, hiszen a fejlesztések miatt magas hitelállománnyal dolgozunk, miközben a bevételek visszaestek – mondta Büttner Tamás. – Idén újra az ötmilliárd forintos árbevételt céloztuk meg, jó esélyt látunk arra, hogy ez teljesülni fog, és fejlesztéseink termőre fordulnak” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.