BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyaktörővé vált az európai vakcinafutam

folytatás az 1. oldalról | A világ új szavakat tanul: vak­cinagazdaság, vakcinanacio­naliz­mus, vakcina­háború. Európában politikai és gazdasági feszültséget okoz, hogy a koronavírus elleni oltóanyag termelése lassú, elosztása átláthatatlan, és legfőképp, hogy csak csordogál az Európai Unióba. A lemaradás, majd a kapkodó intézkedések miatt össztűzbe került Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A vakcina kevés, az EU gazdaságait fojtó korlátozások pedig szigorodnak a gyorsan terjedő vírusvariánsok megjelenése miatt. Párizs éjféltől tiltja az utazást Franciaország és az EU-n kívüli országok közt, a szombattól érvényben lévő német tiltás öt országra érvényes: Brazíliára, Dél-Afrikára, az Egyesült Királyságra, Portugáliára és Írországra.

A hét végén hideg zuhanyként hatott a hír, hogy a Novavax és a Johnson & Johnson új vakcinái sokkal kevésbé bizonyultak hatékonynak Dél-Afrikában, ahol a vírus egy erősen fertőző változata terjedt el. A kormányzatok a kórokozó új variánsaival is versenyben állnak. A világgazdaság fő régiói aligha lendülnek ki szinkronban a válságból – a lemaradók az eurózóna és Közép-Európa országai lehetnek, bár az erős fellendülés a második negyedévben még mindig valószínű – írták havi kitekintőjükben az ING közgazdászai. Pénteken a viszonylag jó negyedéves GDP-adatok ellenére a kontinens részvénypiacai október óta a legrosszabb hetüket zárták.

Az Our World in Data számai szerint a vakcinázást központosítottan szervező EU lemaradása számottevő: a hét végéig száz lakosra az Egyesült Királyságban 13, az Egyesült Államokban kilenc beadott adag jutott, az EU-ban csak 2,7. Megy az egymásra mutogatás, csattannak a képletes pofonok. A polgárok a kormányokat vonják kérdőre, mindenki az Európai Bizottságot, Brüsszel a gyártókat.

A vakcinahiány áprilisig is eltarthat. Markus Söder bajor miniszterelnök, akit sokan a német kancellári poszt várományosának tartanak, sürgette a Weltnek adott nyilatkozatában, hogy ki kell építeni a „vakcinagazdaságot”, amelyben az állam szabja meg a legyártott oltóanyag útját. Egyben felhívta a hatóságokat, fontolják meg a kínai és az orosz vakcinák engedélyezését is.

Pénteken az Európai Gyógyszerügynökség zöld utat adott az AstraZeneca vakcinájának. Csakhogy a brit-svéd gyártó a szerződöttnél radikálisan kevesebbet szállítana, arra is hivatkozva, hogy a britekkel hamarabb szerződött. „Ez talán így működik a henteseknél, de nem a szerződésekben” – reagált Sztella Kiriakídisz, az EU egészségügyi biztosa. Korábban a Pfizer is bejelentette, hogy szállításai az EU-ba hetekre lelassulnak, és pénteken kiderült: az amerikai Moderna is kevesebbet kézbesít. Ugyanaznap Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa bejelentette: a bizottság ellenőrzése alá vonja az unióban gyártott vakcinák exportját. Ha Európa vakcinaháborút robbant ki, mindenki rosszul fog járni – figyelmeztetett a virtuális davosi világgazdasági találkozón Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója. A terv az Egészségügyi Világszervezet rosszallását is kivívta. Boris Johnson brit kormányfő magyarázatot követelt, és reményét fejezte ki: a britek európai barátai és szövetségesei nem torpedózzák meg az érvényes szállítási szerződéseket. A bizottság Dublinnal és Belfasttal is összetűzött, majd a dühödt reakciók után teljes visszavonulásra kényszerült, feladva tervét, hogy a Brexit-megállapodás – elkeseredett tárgyalások eredményeként született – északír protokolljára hivatkozva akadályozza meg a vakcinák átjutását az ír belső határ túloldalára. „Hihetetlenül ellenséges lépés” – kommentálta az elképzelést Arlene Foster északír első miniszter. „A vakcina-szükséghelyzetben az EU mindenkit az ellenségévé tett” – ezzel a címmel adott közre összefoglalót a Bloomberg. Ebben a hírügynökség egy diplomáciai dokumentumot idéz, amelyben a bizottság arról tájékoztatja a tagállamok nagyköveteit, hogy milliószámra hagyhatták el az EU-t az oltóanyagadagok az Egyesült Királyság, Kína és Izrael irányában. A kapkodásért sokan magát Von der Leyen bizottsági elnököt és környezetét teszik felelőssé – írta a Bloomberg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.