BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább tart a vásárok vesszőfutása

Az Art Basel és tulajdonosa, az MCH Group újabb csapást volt kénytelen elszenvedni: a koronavírus-járvány miatt idén ismét elhalasztották a bázeli vásárt, amelyet általában júniusban tartanak meg, most viszont szeptember 23–26. a céldátum. Végleges adatok még nem kerültek nyilvánosságra a globális műkereskedelem 2020-as eredményeiről, de az biztos, hogy a műtárgypiac platformjai közül a vásárok vannak a legnagyobb bajban az utazási korlátozások és a gyülekezési tilalmak miatt. A tavalyi Art Baselt és a Miami Beach-i vásárokat (az art fairek többségével egyetemben) teljesen lemondták. A vásárokat szervező MCH Group reménykedett abban, hogy 2021-ben helyreáll a rend, de egyelőre ehhez nem halad kellő mértékben az oltási program. Az Art Basel igazgatója, Marc Spiegler közleményt adott ki, amelyben a vásár szeptemberre halasztását azzal indokolta, hogy széles körű nemzetközi részvételre számítanak, és úgy látják, mindenkiben erős az igény a személyes találkozásra, erre pedig leghamarabb ősszel lesz lehetőség. A galériákat a karantén az átlagosnál kevésbé érintette, az árverezőházak át tudtak állni az online aukciókra, a vásárok jobban megsínylették az elmúlt évet. Az art fairek piactérszerepük mellett számos más funkciót is betöltenek. Segítik a kapcsolattartást az art world szereplői közt, információkat áramoltatnak, helyszínt biztosítanak gyűjtők, galeristák és művészek közti találkozókra. Súlyos anyagi károkat okozott a vásárokat rendező cégeknek, hogy tavaly a legtöbb vásárt túl későn mondták le, mert bíztak a helyzet javulásában. Mikor kiderült, hogy kénytelenek törölni az eseményeket, az előre befizetett részvételi díjak nagy részét már elköltötték. Ráadásul vissza nem térülő kiadások jelentkeztek a részt venni szándékozó galériák oldalán is, amelyeknek megrendült a bizalma a vásárokban.

Minél globálisabb és befolyásosabb egy vásár, annál jobban sújtják a korlátozások. Egyre biztosabb, hogy 2021-ben is csak ősszel kezdődhet a vásárszezon. Halasztják a maastrichti TEFAF-ot is, amely az Art Basel mellett a másik fontos európai vásár. Nem rendezik meg a TEFAF tavaszi New York-i kiadását sem. A 2020-as TEFAF volt az a vásár, amelyet azért kellett bezárni mert az egyik kiállító pozitív koronavírus-tesztet produkált, és a vásáron további huszonöten fertőződtek meg. Ezt a rendezvényt tartják számon a járvány első gócpontjaként a művészeti szcénában. Németországban az Art Cologne-t tették át tavaszról novemberre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.