BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyben az Európai Unió és Kína közötti megállapodás

Pető Sándor | A Peking és Brüsszel közti szankcióváltás veszélybe sodorhatja a kétoldalú átfogó beruházási megállapodást (CAI), a feszültséget tükrözi, hogy tegnap háromhavi mélyponton zártak a kínai részvényindexek. Decemberben az Európai Tanács sokéves tárgyalás után jutott dűlőre Pekinggel a CAI-ról, amelyet az Európai Bizottság a Kína által valaha kötött legambiciózusabb befektetési megegyezéseként mutat be honlapján. Az Európai Parlamentnek kellene jóváhagynia, a napokban azonban Kína feketelistára helyezte a testület több tagját, válaszul a szankciókra, amelyeket Brüsszel vetett ki kínai hivatalnokokra a muszlim ujgur kisebbség elnyomása miatt (amit Peking tagad). Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa sajnálatosnak és elfogadhatatlannak nevezte a kínai választ. „A CAI ratifikálása attól függ, hogyan alakul a helyzet. A jóváhagyó folyamatot nem lehet elválasztani a szélesebb EU–Kína-viszonytól” – idézte tegnap a Financial Times a biztost.

Miközben záporoznak a szankciók, a csípős nyilatkozatok, és sorra hívják be a nagyköveteket, hétfőn megkezdte többnapos európai látogatását Antony Blinken amerikai külügyminiszter, hogy a NATO és az EU vezetőivel találkozzon, és újrarendezze a transzatlanti kapcsolatokat, amelyek a Trump-adminisztráció idején romlottak. Majd az is kiderült: Joe Biden amerikai elnök is csatlakozik az európai uniós állam- és kormányfők ma kezdődő videó-csúcsértekezletéhez. Blinken múlt heti személyes kapcsolatfelvétele kínai csúcsdiplomatákkal csak rontott az amúgy is paprikás kétoldalú viszonyon, és az amerikai–európai közeledés egybeesik a Brüsszel és Kína kapcsolatában bekövetkezett fordulattal.

Kérdés, milyen hőfokig fagynak be a kapcsolatok. A kereskedelem Kínával az EU és főleg Németország egyik fő támasza volt a válság tompításában, miközben az EU és az Egyesült Államok versenytársak a hatalmas kínai piacon, ahol a közvetlen tőkebefektetések (FDI) éves összege már 2019-ben meghaladta az Amerikába áramló összeget. Kína összes FDI-je az unióban elérte a 120 milliárd eurót. Fordított viszonylatban a kumulált összeg 140 milliárd euróra rúg, ami a Európai Bizottság honlapja szerint a lehetőségekhez képest szerény (bár az amerikai beáramlást meghaladja). Kérdéses, milyen messze menne el Brüsszel a kapcsolatok rontásában – elemezte az esélyeket a Politico –, hiszen nagy politikai tőkét fektetett a CAI-ba, és sok EU-politikus idegenkedne a hidegháborús viszonyoktól, amelyektől Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök is óvott. Csakhogy Németországban az ősszel, a franciáknál pedig jövőre választás lesz, ami a külpolitikában is bizonytalanságokat teremt. Az előretörő német Zöldek például eddig kemény vonalat képviseltek Pekinggel és Moszkvával szemben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.