K. B. | A világ hatvan legnagyobb bankja együttesen 9 százalékkal csökkentette tavaly a fosszilis eredetű üzemanyagokat és fűtőanyagokat gyártó és forgalmazó vállalatok hitelezését. A klímavédelmi szervezetek által készített elemzés szerint a pandémia kirobbanásának és az olajár összeroppanásának évében a nagybankok az érintett 2300 vállalatnak több mint 750 milliárd dollár hitelt nyújtottak, szemben a 2019-es 824 milliárd dollárral.
A visszaesés a tavalyi második fél évben volt szembeszökő, amikor is a pandémia sújtotta országok egész sora korlátozta az utazásokat, így az üzemanyag-felhasználás is drasztikusan csökkent. Az első fél évben a vállalatok többsége még kihasználta a lenullázott kamatok közepette rendkívül olcsóvá vált hitelforrásokat, ugyanakkor a bankok is kezdtek óvatosabbá válni, ami a hitelfedezeti előírások terén mutatkozott meg. Nagy fegyvertényről viszont aligha lehet beszélni a klímaváltozás elleni küzdelemben, hiszen a 2020-at megelőző öt évben töretlenül nőtt a frissen kihelyezett hitelállomány. A párizsi klímaegyezmény 2015-ös megszületése nem hagyott nyomot a hitelezési hajlandóságon, azóta évi 4,4 és 5,5 százalék közötti éves bővülést lehetett kimutatni. Félő, hogy a tavalyi megbicsaklás egyszeri eseménynek számít, s a hitelezési gyakorlat visszatér a megszokott kerékvágásba – jegyzik meg a jelentés készítői.
Az üvegházhatású gázok kibocsátói egyre erősebb társadalmi nyomással szembesülhetnek, ami a befektetői szemlélet megváltozását is magával hozta. A fenntartható, környezetkímélő fejlődés érdekében a befektetők kikényszerítik a zöldátállást. Banki oldalról is egyre több a pozitív példa, a szénbányászattal és -feldolgozással foglalkozó cégek hitelezésének leállítását legutóbb a brit-hongkongi HSBC óriásbank jelentette be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.