Több lapáttal rátettek a globális inflációs aggodalmakra a tegnap Ázsiában és Európában publikált adatok. Az amerikai csővezetéket ért kibertámadás nyomán és a mai amerikai inflációs adatok előtt a Wall Streeten már hétfőn zuhantak a részvényárak, főleg a technológiai szektorban, majd ez megismétlődött Európában és Ázsiában, és a világon körbefutva tegnap folytatódott Amerikában. Az emelkedő infláció nem jó ómen a vállalatok nyereségességét és a részvényértékeltségeket tekintve.
Tegnap kiderült: Kínában a nyersanyagárak szárnyalása következtében nekilódult a termelői árindex: áprilisban 6,8 százalékkal emelkedett éves alapon a márciusi 4,4 százalék után. Bár a kínai gazdaság rég lerázta a pandémia okozta gyengeséget, a lakossági kereslet még mindig mérsékelt, és a fogyasztói árak csak 0,9 százalékkal nőttek. A januári 0,3 százalékos esés óta azonban töretlenül emelkedik az infláció, és a magasabb termelői árak előbb-utóbb begyűrűznek a fogyasztói árakba is. A két árindex közti különbség gyors szűkülése hatással lehet az üzleti bizalomra is – írta Hao Zhou, a Commerzbank elemzője. A kínai CSI 300 részvényindex négynapos esés után mégis 0,6 százalékkal feljebb zárt, mivel a termelőiár-emelkedés azt is jelzi, hogy a gazdaság megőrizte lendületét – írta a Reuters. Érkezőben van azonban az az inflációs hullám is, amelyet a globális félvezetőhiány gerjeszt – jegyezte meg Iris Pang, az ING kínai főközgazdásza. A hűtő- és mosógépek, a tévék, laptopok és autók ára már áprilisban emelkedett Kínában, és a csiphiány, amely egyes előrejelzések szerint 2022-ig vagy akár 2023-ig is eltarthat, más termékek árait is felfelé hajthatja – írta jegyzetében.
A tegnap Európában közzétett áradatok is egyértelmű jelzéseket adtak. A német nagykereskedelmi árindex tíz éve nem ugrott akkorát éves alapon, mint áprilisban: az emelkedés üteme a márciusi 4,4 százalékról 7,2-re gyorsult, főképp a nyersanyagárak elszállása miatt. A cseh infláció a márciusi 2,3 százalékról 3,1-re, hét hónapos csúcsra, a jegybanki 1–3 százalékos célsáv fölé lódult, alátámasztva a várakozásokat, hogy a bank már idén elkezdheti rekordalacsony kamatainak emelését. A magyar inflációs ráta eközben 3,7-ről 5,1 százalékra, nyolcéves csúcsra ugrott, bár a maginfláció 3,1 százalékon, kényelmesen a jegybanki 2–4 százalékos célsávon belül maradt. A korábban közzétett lengyel adatok szerint náluk áprilisban 4,3 százalékra szökhetett fel az infláció a márciusi 3,2-ről.
A nagy európai gazdaságok ma szintén emelkedő inflációs számokat jelentenek, és a délután esedékes amerikai adatban is jelentős megugrás várható. Az amerikai inflációs várakozás a már hétfőn közzétett adat szerint áprilisban 3,4 százalékra pörgött fel, ez nyolc éve a legmagasabb adat. Az utóbbi hetekben a Federal Reserve sikerrel mérsékelte a várakozásokat, amelyek szerint eszközvásárlásai mérséklésével már a közeljövőben elkezdheti visszafogni a monetáris enyhítést, ezért nem folytatódott az amerikai állampapírhozamok év eleji emelkedése. Azt, hogy a várhatóan magas áprilisi inflációs adat előtt újabb eladási hullám induljon, előre kivédték a múlt heti kiábrándító munkaerőpiaci adatok. Ezeket azonban sok tényező torzíthatta – írta jegyzetében Jim Reid, a Deutsche Bank fő hitelstratégája. A bank elemzése szerint erről az oldalról is inkább inflációs jelzést ad, hogy a szándékos munkahelyelhagyások aránya az Egyesült Államokban elérte a járvány előtti szintet, ami a munkavállalók erős alkupozícióját jelzi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.