BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Vallottak a cégek a magyar gazdaságról: ez a legsúlyosabb probléma

Új munkaerő felvételével a cégvezetők negyede számol, derült ki a VOSZ 2025 második negyedévi felméréséből. Arról is szó esett, hogy a vállalkozók közül minden negyedik válaszadó legfeljebb 10 százalékos emelést tervez az alkalmazottai körében.

Nem javult az elmúlt időszakhoz képest a vállalkozói hangulat – mondta Kozák Ákos, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) társelnöke, az Egyensúly Intézet társalapítója és gazdaságkutatási igazgatója a szervezet legfrissebb, 2025 második negyedéves barométerének bemutatóján.

vállalkozás vállalkozó VOSZ
Kozák Ákos, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének társelnöke / Fotó: VOSZ

Kiemelte, hogy az üzleti hangulat 56 százalékos értéke 1 százalékpontos csökkenést jelent az előző negyedévhez képest, így a második legalacsonyabb érték a mérés kezdete óta. Mind a gazdasági helyzetre, mind a vállalkozások rövid és hosszú távú kilátásokra vonatkozó percepciók pesszimistábbak, mint a megelőző negyedévben.

A fizetési morállal kapcsolatos tapasztalatok 1 éve a pozitív tartományban vannak

– jegyezte meg, hozzátéve: a mérés kezdete óta a cégvezetők a gazdaságpolitikát most először nevezték az ország helyzetével kapcsolatos legfontosabb problémának. A megelőző negyedévekhez hasonlóan a kiszámíthatatlanság és az infláció továbbra is kiemelt országprobléma.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a gazdasági helyzetet pesszimistán érzékelők aránya újra nőtt az előző negyedévhez képest. A cégvezetők 58 százaléka ítélte kockázatosnak a következő negyedévre várható általános gazdasági helyzetet, miközben azt mindössze 7 százalék értékelte pozitívan. Kozák Ákos arról is beszámolt, hogy

a vállalkozók 35 százaléka szerint a gazdasági helyzet nem fog változni.

Pesszimistábbak a vállalkozások, de azért akad, aki tervez bővítést

A beruházasok-alindex értéke mind az előző negyedévhez képest, mind a megelőző évek azonos időszakához képest jelentősen csökkent – emelte ki a VOSZ társelnöke.

Új munkaerő felvételével a cégvezetők negyede számol, új beruházást pedig harmaduk tervez.

A cégek 56 százaléka tudta befejezni a tervezett beruházásait. Mindössze minden ötödik cégvezető találkozott potenciális üzleti lehetőséggel. Nagyságrendileg minden tizedik cégvezető gondolja úgy, hogy szükség lehet munkaerő elbocsátásra ebben az évben.

vállalkozó vállalkozás
Fotó: Connect Images via AFP

Hangsúlyozta, hogy az előző negyedévhez hasonlóan továbbra is tízből hét cégvezető nem tervez fizetésemelést. Ez az arány azonban jelentősen meghaladja a 2024-es és a 2023-as évek hasonló időszakának értékeit. Minden negyedik válaszadó legfeljebb 10 százalékos emelést tervez az alkalmazottai körében.

Kiemelte, hogy továbbra is jelentős – 71 százalék – azoknak a vállalkozóknak az aránya, akik az áraikba beépítik az inflációt. 

A vállalkozások közel fele időben fizet

Kozák Ákos elmondta azt is, hogy a cégek jelentős részének, 44 százalékának partnerei időben fizetnek. Kiemelte, hogy 31 százalék azoknak a vállalkozásoknak az aránya, ahol a késedelmes fizetés csak 1-2 partnerre jellemző. A cégek negyedénél azonban

  • gyakori,
  • vagy széles körű

jelenség a késedelmes fizetés. 

A lejárt számlákhoz köthető emlékeztetők küldése minden második kkv-t érinti, ugyanakkor a késedelmes fizetések miatti, gyakori jogi lépések a cégek 9 százalékára jellemző. A részletfizetési megállapodások nem terjedtek el a hazai kkv-k körében, és a partnerek fizetési szokásai sem változnak rendszeresen. 

Perlusz László a VOSZ főtitkára elmondta, hogy a munkaerőpiacon nem feltétlenül keresnek a vállalkozók sok új munkaerőt, viszont a lojális, megbízható kollégákat igyekszik megtartani.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.