BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán Viktor üzent Kapu Tibornak a földet érés után

Kapu Tibor és az Axiom–4 legénysége ma sikeresen landolt a Csendes-óceánban. A fejleményekre Orbán Viktor magyar miniszterelnök is reagált.

„Küldetés teljesítve! Kapu Tibor újra a Földön! Hatalmas büszkeség Magyarországnak!” – írta Orbán Viktor a közösségi médiában.

Orbán Viktor üzent Kapu Tibornak a földetérés után
Kapu Tibor mosollyal üdvözölte az értük érkező mentőegységet / Fotó: Axiom Space

Mint ismert, Kapu Tibor és az Axiom–4 legénysége ma sikeresen landolt a Csendes-óceánban. A Grace nevű űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor vált le a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje 22,5 órás útját a Földre.

A kapszula lassan eltávolodott az állomástól, majd önállóan keringett a Föld körül, folyamatosan ereszkedve a lehető legalacsonyabb magasságra, hogy az úgynevezett deorbit return, azaz a tényleges visszatérés folyamatát megkezdje. Az űrkapszula óránkénti több mint 27 ezer kilométeres sebességgel lépett be a légkörbe. 

A folyamat részeként a kommunikáció rövid időre megszakadt az űrhajósokkal, de mintegy 7 perc után helyreállt. A Dragon űrkapszula San Diego partjainál szállt le a Csendes-óceánba. Kapu Tibor csaknem egy órával a leszállást követően, az űrhajósok közül utolsóként, mosolyogva és integetve lépett a mentőhajó fedélzetére.

A legénységet az első egészségügyi vizsgálatok után helikopter viszi partra, ahonnan repülővel szállítják tovább őket a NASA houstoni Johnson Űrközpontjába.

Kapu Tibor két hetet töltött a Nemzetközi Űrállomáson

Kapu és társai – az amerikai Peggy Whitson parancsnok, az indiai Shubhanshu „Shux” Shukla, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski – két hetet töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson, ahol több mint 60 tudományos kísérletet és technológiai bemutatót hajtottak végre.

Az űrhajós 2025. június 25-én indult el a világűrbe, ezzel 45 év után ő lett a második magyar asztronauta, aki eljutott a Nemzetközi Űrállomásra. Az űrutazás az Axiom Mission 4 (Ax–4) keretében történt, a SpaceX Falcon–9 rakétájával és Dragon űrkapszulájával, amely a floridai Kennedy Űrközpontból startolt.

Magyar űripari hálózat született

Megalakult a Hungarian Spacelab Network azzal a céllal, hogy Magyarország még hangsúlyosabb szerepet töltsön be az űriparban és az űrkutatásban. Az együttműködésben kilenc egyetem, két minisztérium és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vesz részt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.