Gonda Gréta | Az Európai Unió visszautasítja az Egyesült Államoknak azt a javaslatát, amely a Covid–19 elleni oltásokra vonatkozó szabadalmak ideiglenes feloldására irányult. Ehelyett az EU a héten javaslatot terjeszt a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) elé, amelyben más módokat kínál a fejlődő országok oltóanyagkészleteinek feltöltésére – írta a The Washington Post.
Washington és Kína támogatja a WTO-ban a fejlődő országok elképzelését, hogy az oltások szabadalmi védelmének felfüggesztésére van szükség, de az EU álláspontja miatt meghiúsulhat a megegyezés, mivel a szervezet működése konszenzuson alapul.
Bár a vakcinaszabadalmak elérhetővé tétele világszerte elősegítené, hogy a gyógyszergyártó cégek tömegesen megkezdhessék az oltóanyagok gyártását, az EU tisztviselői ezt máshogy látják: az előterjesztésre kerülő javaslatban azzal érvelnek, hogy a szabadalmak megszüntetése nem sokat segítene a termelés növelésében rövid távon, viszont megszüntetné a gyógyszergyártók további fejlesztésekre – például a vírusmutációk elleni felkészülésre – irányuló motivációját. Ehelyett az EU a szabályokon alapuló globális kereskedelmi rendszert támogatja, amely hozzájárulhat a gyártási kapacitások gyors bővüléséhez és a vakcinákhoz való méltányos hozzáféréshez. Brüsszel alternatív terve feloldaná az oltóanyagokra és az azok alapanyagaira vonatkozó exportkorlátozásokat, a gyártási kapacitásokat világszerte bővítené, és megkönnyítené az országoknak, hogy bizonyos esetekben megkerülhessék a szabadalmakat.
A fejlődő országok már nyolc hónapja küzdenek a koronavírus elleni vakcinák szabadalmi oltalmának feloldásáért. Szerintük a szellemi tulajdonjogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló egyezmény, az úgynevezett TRIPS-megállapodás szabályai túl nehézkesek, ezért a mostani veszélyhelyzetben működésképtelenek. A fejlődő országok szerint a gyógyszergyártó cégek által védett jogok megakadályozzák őket a vakcina helyi előállításában.
A Dél-Afrika és India által javasolt mentesség megszüntethetné az akadályokat a fejlődő országok vakcinagyártási kapacitásbővülése előtt. Viszont a javaslatuk a szabadalmaknál többre is kiterjed, egyebek között a szellemi tulajdon olyan típusaira, mint a szerzői jogok és az üzleti titkok, amelyek szerintük szükségesek a gyártáshoz, viszont nem tartoznak a TRIPS hatálya alá. Afrika a szükséges vakcinák 99 százalékát importálja, és a globálisan felhasznált összes vakcina kevesebb mint
2 százalékát adták be a kontinensen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.