BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az MNB csak megnyitotta a sort a régióban

Magyarország tegnap útjára indította a közép-európai régió kamatemelési ciklusát, a csehek már ma folytathatják, a románok és a lengyelek valószínűleg még kivárnak egy ideig. Az infláció régiószerte a jegybanki célsávok fölé emelkedett a tavasszal.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Közép-Európában is megnyitotta a kamatemelések sorát, számos más feltörekvő piaci jegybankhoz hasonlóan, amelyek az elmúlt hónapokban hasonló módon szálltak szembe az emelkedő inflációval. Az áprilisban és májusban is 5,1 százalékon mért magyar éves infláció a legmagasabb a régió­ban, de a tavasszal a cseh, a lengyel és a román ráták is meghaladták a jegybanki célsávokat, közben az irányadó kamatok rekordalacsony szinten vagy annak közelében vannak, és a monetáris szigorítást támogató hangok régiószerte felerősödtek. Nem egyformán, mert az inflációs trendek megítélése és a hazai fizetőeszköz gyengülésével szembeni tolerancia szintje különböző.

Miután a Federal Reserve döntéshozói 2023-ra hozták előre a kamatemelés kezdetének lehetséges időpontját, a dollár iránti megnövekedett étvágy azonos módon hatott a régiónk devizáira: gyengítette őket. Idei teljesítményük az euró ellenében azonban még mindig tükrözi a jegybanki szigorítás eltérő esélyeit: miközben a lej 1,2 százalékot gyengült és a zloty fél százalékot erősödött tegnap délutánig, a forint és a korona mintegy 2,5 százalékkal erősebb volt, mint 2020 végén. Az MNB jól felkészítette a piacokat a tegnapi kamatemelésre, és a Reuters múlt heti felmérése szerint a cseh központi bank (CNB) már szerdán követi a példát: tizenkét elemző közül tíz várt negyed százalékpontos emelést az irányadó kamatban a jelenlegi 25 bázispontról, és valamennyi résztvevő újabb szigorításra számít az év végéig.

A régióban a CNB-t tartják a legkövetkezetesebben inflációcélzó jegybanknak, legutóbb, 16 hónappal ezelőtt is itt emelt kamatot, míg a többiek csak évekkel ezelőtt, az MNB majdnem egy évtizede. A mai emelésre az elemzők szerint annak ellenére sor kerül, hogy a cseh éves infláció az áprilisi 3,1 százalékról májusban 2,9 százalékra csökkent, visszatérve a CNB 1–3 százalékos célsávjába. Előretekintve bőven marad inflációs kockázat, és nemcsak a cseheknél, hanem régiószerte: a járványhullám lecsengésével új erőre kaphat a kereslet.

Az infláció eddigi gyorsulásában kulcsszerepe volt a jegybankok által nem befolyásolható globális tényezőknek, mint az olaj és a nyersanyagok árának emelkedése és a szállítási láncok akadozása. Emiatt a lengyel jegybank a közleményeiben eddig nem is vette túl komolyan az inflációs rizikókat, sőt, a zloty korábbi erősödése miatti rosszallását is hangoztatta, pedig a lengyel irányadó kamat a legalacsonyabb a régióban: 0,1 százalék. A bank üléseinek jegyzőkönyveiből és a döntéshozók nyilatkozataiból azonban kiderül, hogy megosztottak: a tízből hárman hajlanának a szigorításra, négyen ellenzik – köztük a szavazategyenlőség esetén döntő elnök –, és hárman haboznak.

A Capital Economics a héten előre­hozta a várt első lengyel kamatemelés dátumát 2023 első negyedéről 2022 harmadik negyedévére. Ezután jelent meg egy májusi adatsor, amely a lengyel gazdaság robusztus léptékű újraindulását – azaz az inflációs kockázat lehetséges további emelkedését – jelezte: április óta 12,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, és 0,8 százalékkal a szezonálisan kiigazított ipari termelés. A lengyel gazdasági teljesítmény már a második negyedévben visszatér a járvány előtti szintre – summázta Liam Peach, a Capital Economics feltörekvő piaci közgazdásza.

Ami a románokat illeti, náluk is hasonlók a trendek és a kockázatok, de a jegybanknak van némi „tartaléka” abból a szempontból, hogy itt a legmagasabb a régióban az irányadó kamat: 1,25 százalék. Az ING közgazdászai szerint Bukarestben csak a jövő év első felében esedékes az első kamatemelés, de ha elszaladnak az inflációs várakozások, akár már az idei utolsó negyedévben megléphetik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.