BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felpörög a közlekedés és az olaj ára

A 75 dollárt ostromolta a Brent olaj ára tegnap, több mint két éve először, és az elemzők nem is számítanak jelentős csökkenésre a növekvő kereslet és a kínálat bizonytalanságai miatt.

A tegnapi már az ötödik kereskedési nap volt, amikor feljebb tolták a Brent árát. Az április elején 63 dollár környékéről indult emelkedés attól kapott friss lendületet, hogy az Amerikai Ásványolaj-intézet (API) adatai szerint a június 11-én zárult héten 8,5 millió hordóval apadtak az Egyesült Államokban az olajkészletek, ami jóval meghaladta a hárommilliós elemzői várakozást és az előző heti 2,1 millió hordós felhasználást. De tulajdonképpen az elmúlt hetekben csupa olyan hírek érkeznek, amelyek alátámasztják a magasabb olajárakat. A világ gazdaságai felpörgőben vannak, és a kormányok egymás után jelentik be a szigorú járványkorlátozások feloldását, ami a közúti és a légi forgalom növelésével pluszkeresletet támaszt az üzemanyagokra. A TomTom NV által figyelt adatok szerint a legnagyobb európai városokban a közlekedési dugók sűrűsége a járvány óta először elérte a 2019-es szintet, az amerikai repülőterek biztonsági ellenőrzésein áthaladók száma pedig elérte a 2020. márciusi szintet – írták jegyzetükben a Société Générale árupiaci elemzői.

A keresleti oldalon is maradtak bizonytalanságok; hiszen Ázsia egyes országaiban felgyorsult a járvány, a repülő-üzemanyag iránti kereslet még mindig sokkal a járvány előtti szint alatt marad, és a városi dugókból nem lehet következtetni a hosszabb távú utazásokra. Mindenesetre az irány a kereslet növekedése, miközben a kínálati oldalon akadnak kérdőjelek. Például Iránban holnap elnökválasztást tartanak, előfordulhat, hogy emiatt mégsem sikerül rövid távon elérni a nukleáris megegyezést az Egyesült Államokkal, és nem szűnnek meg az olajkitermelést gátló szankciók. Ha igen, az ING árupiaci stratégái – Warren Patterson és Wenyu Yao – szerint az iráni olajkínálat a jelenlegi napi 2,4 millió hordóról hárommillióra növekedhet a negyedik negyedévre. Az ING-elemzők hosszabb távra is problémásnak látják, hogy elmaradtak az olajpiacon a beruházások. Például Angola kitermelése évek óta csökken, májusban napi 1,12 millió hordó volt, pedig az OPEC+ olajtermelő országok megállapodása szerint 1,28 millió hordót is kitermelhetett volna.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.