Legalább 15 százalékos globális minimális társaságiadó-ráta bevezetését javasolták a gazdag országok G7-csoportjának pénzügyminiszterei a Londonban tartott hét végi találkozójukon. A reformot az Egyesült Államok javasolta, megelőzendő, hogy Joe Biden elnök tervezett adóemelése hátrányos helyzetbe hozza az országot a multivállalatok kegyeiért folytatott, évtizedek óta tartó nemzetközi versenyben.
Egyaránt történelmi áttörésként üdvözölték a megegyezést a brit, francia, japán, kanadai és német küldöttek, és hasonlóan reagált Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is, mert megoldódhat az a régi probléma, hogy a multik jövedelmeik egy jelentős részét adóparadicsomokba csoportosítják át. Korábban ezt az egyes országok külön-külön próbálták orvosolni adóintézkedéseikkel. Ha a G7 javaslatáról szélesebb körben is meg tudnak egyezni a világ államai – a G20 találkozóján júliusban, majd a kérdést régóta napirenden tartó Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetben (OECD) is –, akkor a nemzetközi adózás száz éve létező rendszere helyeződik új alapokra a terjeszkedő és egyre dagadó jövedelmekhez jutó digitális multik korában.
Azt számolgatni, hogyan rendezheti át a vállalatok és egyes országok – akár a 9 százalékos társaságiadó-kulcsot alkalmazó Magyarország – költségvetési jövedelmeit egy új rendszer, egyelőre korai, több okból is. A nemzeti adórendszerek nagyon különbözők, a társasági csak egy a vállalatokat terhelő adók közül, és sok állam jelentős egyéb kedvezményeket is nyújt a külföldi cégeknek. A nemzetközi adójavaslatokról folyó egyeztetésekben Magyarország is aktívan részt vett a kormányzati nyilatkozatok szerint, bár egy magas minimumkulcs bevezetését ellenezte, és – a szintén viszonylag alacsony adókulcsú Írországhoz hasonlóan – azzal érvelt, hogy bár az adófizetést elkerülő manipuláció káros, de az adóverseny-képességüket ténylegesen javító államokat büntetni szintén káros lenne. Azt azonban, hogyan alakulnak majd a javasolt szabályok a továbbiakban, részleteiben még nem tudni, a G7 javaslata is csak nagy vonalakban nyújt iránymutatást: a Bloomberg jelentése szerint a multik 10 százalékos marzs felett számolt profitjuk legalább 20 százalékából kényszerülnének adózni azokban a külországokban, ahol működnek, a székhelyük szerinti hazai adózáson felül.
A nemzetközi adóvita olyan amerikai székhelyű multikról szólt, mint a Facebook, a Google és az Amazon. A multik szóvivői, bár az új szabályok növelik az adóterheiket, üdvözölték a G7-megegyezést, mert kiszámíthatóbb környezetet teremt számukra. Az amerikaiak a találkozón nem tudták rávenni a franciákat, a briteket és az olaszokat, hogy ejtsék a digitális multikat külön megadóztató nemzeti szabályaikat, de egy ígéretig eljutottak, hogy ez megtörténik, ha nyélbe ütik a nemzetközi megegyezést. Az OECD egyébként korábban úgy számolta, hogy 12,5 százalékos minimális adókulcs mellett a fejlett országok adóbevételei átlag 2,2, a többieké 0,6-0,7 százalékkal növekedhetnének. Az adóparadicsomok – mint a Virgin- és a Kajmán-szigetek, a Bermudák, Hollandia, Svájc és Luxemburg – számára úgy tennék kikerülhetetlenné a rendszert, hogy hiába tartanák alacsonyan a kulcsot, az emiatt elkerült adót a multiknak más országokban mégis be kellene fizetniük. Az OECD októberre reméli a megállapodás véglegesítését. „Ez a megegyezés lendületet ad a tárgyalásoknak”
– mondta a G7-találkozóról Mathias Cormann OECD-főtitkár. Egyes civil kampánycsoportok szerint, mint a nyomor ellen harcoló Oxfam International, még a 15 százalékos határ sem elég magas. „Olyan alacsonyra állítják a lécet, hogy a vállalatok átlépnek felette” – idézte a Reuters Max Lawsont, az Oxfam egyik vezetőjét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.