Kijev: az orosz népszavazások rácsapják az ajtót a béketárgyalásokra
Az ukrán elnök szóvivője szerint lehetetlen lesz béketárgyalásokat folytatni, ha az elfoglalt területeket beolvasztanák Oroszországba – írja a Reuters.

A népszavazások nélkül még van esély a diplomáciai megoldásra, a referendumok után már nincs
– jelentette ki az ukrán elnök szóvivője, Szerhij Nyikiforov.
Nyikiforov arra reagált, hogy a négy megszállt ukrajnai régióban az oroszok által beiktatott tisztviselők bejelentették: a következő hetekben népszavazásokat terveznek az Oroszországhoz való hivatalos csatlakozásról. A lépést támogatja Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese, Vlagyimir Putyin szövetségese, korábbi elnök is.
Mihajlo Podoljak elnöki tanácsadó később a Twitteren azt írta, hogy bármilyen népszavazásra az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók szigorításával és az Ukrajnának szánt fegyverszállításokkal kell válaszolni.
Podoljak a 300 kilométeres hatótávolságú ATACMS taktikai rakétákat és modern tankokat említette bejegyzésében. Eddig Washington elzárkózott attól, hogy ilyen nagy hatótávolságú fegyvereket szállítson Kijevnek.
Az oroszok csinálhatnak, amit akarnak. Nem változtat semmin
– mondta Dmitrij Kuleba ukrán külügyminiszter az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetével, Linda Thomas-Greenfielddel folytatott megbeszélései kezdetén. A Twitteren azt írta: „Oroszország agresszor marad, amely illegálisan elfoglalta az ukrán föld egyes részeit. Ukrajnának minden joga megvan, hogy felszabadítsa a területeit, és folytatni fogja a felszabadításukat, akármit is mond Oroszország.”
Reagált az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, Jake Sullivan is: azt mondta, hogy Washington és szövetségesei elutasítanak mindenféle népszavazást, amelyek nem hozzák meg a hadiszerencsét sem Oroszország számára.


