BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felfedezték Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyét

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A kontinens ellátását jelenleg szinte kizárólag Kína biztosítja a csúcstechnológiai termékekben felhasznált kritikus ásványi anyagokból, de ez a lelőhely felfedezésével megváltozhat.

A ritkaföldfémek kulcsfontosságú nyersanyagnak számítanak egy sor dolog előállításához az elektromos autók akkumulátorától kezdve a félvezetőkön keresztül a szélturbinákig. Európa e téren jelenleg az importtól függ, pontosabban Kínától, amely a szükségleteinek 98 százalékát biztosítja. A svéd állami tulajdonú Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag (LKAB) bányavállalat azonban most felfedezte a kontinens legnagyobb lelőhelyét Kiruna városában, egy vasbánya mellett, amely több mint egymillió tonna ritkaföldfém-oxidot tartalmaz. 

A kitermelés megkezdéséhez még legalább tíz-tizenöt év kell, bár a kereslet egyre nő a ritkaföldfémek iránt.
Fotó: Jonas Ekstromer / AFP

„Ez nemcsak az LKAB, a régió és a svéd emberek számára jó hír, hanem egész Európa és a klíma számára is. Ez Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelye, és fontos szerepet játszhat a zöld átmenet szempontjából elengedhetetlenül fontos kritikus nyersanyagok előállításában” – idézte a Reuters Jan Moströmnek, az LKAB vezérigazgatójának a közleményét.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy Európában jelenleg nem bányásznak ritkaföldfémet, a régió az importtól függ, a kereslet viszont jelentősen nőni fog az elkövetkező években az elektromos autók elterjedésével és a megújuló energiaforrások előtérbe kerülésével. „Az EU Oroszországtól és Kínától való függetlenedése a bányákban kezdődik” – emlékeztetett ezzel kapcsolatban Ebba Busch svéd energiaügyi, gazdasági és ipari miniszter. Jelenleg Svédország az EU soros elnöke, és 

a ritkaföldfémek az Európai Bizottság szerint is a legkritikusabb erőforrások közé tartoznak a régió szempontjából, az irántuk való kereslet várhatóan több mint ötszörösére nő 2030-ig.

A svédországi lelőhely kitermelésére azonban még várni kell. Az LKAB a tervek szerint ugyan még az idén benyújtja a bányászati koncesszió iránti kérelmet, de legalább tíz-tizenöt évbe telik, mire megkezdheti a lelőhely kitermelését és a piacra való szállítást. A Politico tudósítása szerint Monström felszólította Brüsszelt, hogy gyorsítsa fel és egyszerűsítse ezeket a folyamatokat a kritikus nyersanyagokról szóló törvény részeként, amelyet a tervek szerint március 14-én jelentenek be. „A politikának meg kell teremtenie az ipar számára a feltételeket a fosszilis anyagoktól mentes zöldtermelésre való átálláshoz” – figyelmeztetett a svéd energiaügyi és ipari miniszter is a hírre reagálva.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.