BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Harvardon romlott a fogalmazási képesség, a Corvinuson nincs ilyen gond

A bankok, befektető és hitelező cégek jövőjében ugyanolyan kritikus tényező lehet a mesterséges intelligencia, mint az oktatásban, a Corvinustól a Harvardig.

A digitalizáció már olyan fokú, hogy az emberi-pénzügyi tudást és kultúrát kell fejleszteni – hangzott el a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóinak előadásában, amit az oktatás, a pénzügyek és a mesterséges intelligencia témakörében tartottak a Magyar Közgazdasági Társaság felkérésére.

Screen,With,Chatgpt,Chat,With,Ai,Or,Artificial,Intelligence.,Man
A ChatGPT ott lehet bárki tenyerében.
Fotó: Shutterstock

A Corvinus FinTech Centerének startup-igazgatója, illetve stratégiai vezetője, Bagó Péter, valamint Pintér Éva részletesen beszámolt arról, hol tartunk jelenleg, és merre indulhat tovább az oktatás, illetve a bankszektor a digitalizáció és a mesterséges intelligencia (MI) használatával.

Kellenek a szakemberek

Bagó Péter leszögezte, hogy nagyjából a fintech 3.5-nél járunk, ahol a cél a digitális bankolás elterjesztése világszerte, a következő fejezet pedig az automatizálás, az algoritmusok, az MI, valamint a blokklánc-technológia lesz. 

Rámutatott a különböző területek potenciális előnyeire:

  • a bankok felgyorsíthatják és automatizálhatják a régen manuális és időrabló feladatokat,
  • a befektetési, biztosítási, hitelező cégek azonnal feltérképezhetik a lehetőségeket és értékelhetik a kockázatokat,
  • a kiberbiztonság is javítható a család tranzakciók hatékonyabb azonosításával.

Az egyetemi adjunktus megjegyezte ugyanakkor, hogy az MI-t és az ML-t (machine learning, azaz gépi tanulás) nem lehet szabadjára engedni, mert a Forrester kutatási és tanácsadó cég felmérése szerint az ML-projektek 80-85 százaléka nem indul el különböző logisztikai és irányítási problémák vagy „utolsó mérföld” problémák miatt, ezért az intézményeknek be kell vonniuk a projektbe IT- és MI-hálózati szakembereket. 

Nem csak kezelni, védeni is kell az adatokat

Ráadásul összhangba kell hozni a különböző technológiákat: Bagó Péter emlékeztetett, hogy az internet gyökerei a hatvanas-hetvenes évekig nyúlnak vissza, és temérdek folyamat fut ma is megkövült struktúrákban, miközben az MI-nek képesnek kell lennie nemcsak a döbbenetes méretű adatállományok kezelésére, hanem azok megvédésére is, miközben meg kell felelnie az iparág- és régióspecifikus irányelveknek is.

Online,Banking,App,On,A,Mobile,Phone,Screen,With,A
A digitális bankolás világszintű elterjesztése a jelen egyik célja.
Fotó: Shutterstock

Az oktatásban is érvényesült a globalizáció, a decentralizáció – kezdte Pintér Éva, aki kifejtette, hogy a kompetenciafejlesztés lett a fő irány: a kihívás- és tapasztalati alapú tanulás, a problémaalapú megoldás, az innovációs laborok, hogy a tanulási környezet is okos legyen, ezáltal a hallgatók olyan tudást szerezzenek, amire a mai és főleg jövőbeli munkaerőpiacon szükség lesz.

Miként hat a nyelvre a ChatGPT?

Az ügyfelek és a diákok tekintetében is kritikusnak vélték a Corvinus oktatói, hogy miként lehet eljutni hozzájuk. Volt egy Z-generációs kutatás, ahol a digitális attitűdöt vizsgálták a digitálisan érettek között – akik lehettek fiatalok, egyetemisták és idősebb korosztály is – és azt tapasztalták, hogy nyitottak az újdonságokra. Ám a fiatalokat nehéz elérni, ugyanakkor a tapasztalatuk kevés, a tudásukat fejleszteni kell, meg kell óvni őket pl. a kibertámadásoktól, továbbá veszélyes és félrevezető, ha nem emberi tudásra és segítségre támaszkodnak a pénzügyi döntéseikben.

Kik legyenek a vállalkozói-pénzügyi szféra influenszerei?

– tette fel a kérdést, majd válaszolt arra a felvetésre, hogy van-e és kell-e irányelv például a Corvinuson az MI, név szerint a legismertebb ChatGPT alkalmazására.

Az egyetem fintech-szakfelelőse úgy felelt, hogy központi irányelv jelenleg nincs, ugyanakkor a Harvard Egyetemen kutattak a témában, és negatív eredményeket találtak: a hallgatók fogalmazási képessége és szókincse romlott. Ezen a téren a Corvinuson nincs rossz irányú elmozdulás, tehát nem ilyen szerepe lehet a ChatGPT-nek, azonban iparági jellegzetességekhez, szakértői munkához megfelelő lekérdezés mellett tud segítséget nyújtani. Pintér Éva megjegyezte: a kritikai gondolkodás és emberi kreativitás továbbra is nélkülözhetetlen. 

Ki, hogyan számláz?

A vállalatoknál is mutatkoznak nemcsak generációs, hanem méretfüggő különbségek. A koronavírus-járvány, illetve a kata adóforma átalakítása jelentősen csökkentett a mikrovállalkozások számát, ugyanakkor Pintér Éva beszámolója szerint a kkv-k 70 százaléka még 2020-ban is számlázott papíralapon. A statisztikai adatok szerint minél nagyobb egy cég, annál nyitottabb az új technológiákra: például a digitális számlázásban a kkv-k 58, a nagyvállalatok 84 százaléka vesz részt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.