BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúnyán fogy Románia népessége, viszont egyre több magyar tér haza

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Milliókat ad hozzá a következő években a közép-európai népességhez várhatóan az ukrajnai háború, emiatt szinte leáll a népességfogyás a régióban, és a magyar mutatókat az is segíti, hogy az ukrán hatás nélkül is már többen jönnek külföldről, mint ahányan távoznak külföldre. A negatív kivétel Románia. Erről szól a Capital Economics elemzése.

Drasztikusan lelassul a népesség fogyása Közép-Európában ebben az évtizedben, és ebben az egyik alapvető tényező, hogy a szomszédunkban zajló háború következtében milliók települnek át a régiónkba – írják elemzésükben a Capital Economics közgazdászai.

Crowd of people walking on a street in london
Fotó: Shutterstock

Nem csak a háborús hatásról van szó: miközben a közép-európai népesség természetes fogyása folytatódik, az elmúlt öt évben megfordult a régióban a korábban évtizedekig jellemző kivándorlási trend: már többen költöznek haza, mint ahányan elmennek. Ez is segít ellensúlyozni a természetes fogyás negatív hatását. Mindezekből származóan a régió egészében – beleértve a balti uniós tagokat is – megfeleződik a korábban évi átlagos 0,2-0,4 százalékos népességfogyás rátája. 

A tanulmány által számba vett adatok több ponton is cáfolják a hiedelmeket, hogy a régióban rosszak lennének a magyar kivándorlási és demográfiai mutatók. Nálunk a népességfogyás üteme évi 0,2-ről 0,1 százalékra fékeződhet a 2020-as években, ami az átlagosnál jobb teljesítmény lenne. A ki- és bevándorlás egyenlege pedig Magyarország esetében kedvezőbb volt már a 2010-es években is, mint a régió legnépesebb országaiban: Lengyelországban, Romániában és Csehországban.

Ami miatt Magyarországon mégis nagyobb volt a népességfogyás, mint a cseheknél vagy a lengyeleknél, az a gyorsabb ütemű természetes fogyás, tehát a születések és a halálozások negatív egyenlege. A csehek és a lengyelek esetében az utóbbi várhatóan durván romlik a 2020-as években. A csehek esetében annyira, hogy lenullázza náluk is egyre javuló ki- és bevándorlási mérleg többletét. 

A lengyeleknél nem: náluk még növekedhet is évi átlag 0,1 százalékkal a népesség ebben az évtizedben. Ehhez igen jelentősen hozzájárul, hogy hozzájuk költöznek a legtöbben a véráztatta Ukrajnából, a becslések szerint 2022 és 2029 között 1,1 millióan. Románia esetében ezt a beáramlást 350 ezer, Magyarországon kétszázezer főre becslik.

 

Az évtized folyamán a becslés szerint a 10 közép-európai országból mindössze kétszázezer fővel többen költözhetnek el többen a bevándorlóknál – az ukrán hatás nélkül számolva –, szemben a 2010 és 2019 közti 920 ezerrel. A legnagyobb migrációs többletre Magyarországon számítanak a közgazdászok, Liam Peach és Harry Chambers, akik az ENSZ adataira építették elemzésüket. Ezt azonban „megeszi” a továbbra is jelentős természetes fogyás.

Romániában mérséklődhet a 2010-es években a miénknél is nagyobb természetes fogyás, ettől azonban a teljes népesség fogyása még így is kétszer gyorsabb lehet, mint a magyar, mivel náluk várható a legkisebb migrációs többlet. 

A számok teljes mértékben cáfolják a hiedelmet, hogy a régióban Magyarország volt a vesztese a nyugatra vándorlásnak. Az ellenkezője az igaz. Horvátország, Románia és Lettország népessége több mint 10 százalékkal csökkent 2000 óta, több mint felerészben a kivándorlás miatt. Kevésbé csökkent az észt, a litván és a lengyel népesség, de a kivándorlás náluk jelentős mértékben hozzájárult a népességfogyáshoz. 

Ezzel szemben a ki- és bevándorlás egyenlege a csehek, a magyarok és a szlovákok esetében pozitív volt, a következő években pedig ezen a téren hazánk kiugróan jól teljesíthet. 

Az elemzés megemlíti még, hogy az ukrán hatástól eltekintve nem érdemes a külföldiek jelentős betelepedésére számítani a következő években Közép-Európába. Bár egyes országok – mint Románia – növelték a külföldieknek adott munkavízumok számát, a bevándorlás mértéke a régió lakóinak hozzáállásától függ, és ezek az országok „történelmileg elég ellenállónak bizonyultak a bevándorlással szemben. Ehelyett, a változás java valószínűleg a kisebb kivándorlásból származik majd” – következtettek a közgazdászok. 

Soha nem dolgoztak még ennyien itthon – az elemzők szerint ez szokatlan

Az Európai Unióban Magyarországhoz képest másfélszer magasabb a munkanélküliség szintje.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.