BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Döbbenetes megállapítást tett a német kutatóintézet: zsákutcában vagyunk

Zsákutcában van a német gazdaság – ezt állapította meg a müncheni székhelyű Ifo Intézet legújabb elemzésében. A kutatók szerint strukturális válságban van Németország, amihez hozzájárult Kína felemelkedése is.

A 2023-as recesszió után a gazdaságkutatók zsákutcában látják a német gazdaságot – írja a Die Welt az Ifo Intézet legújabb kutatására hivatkozva. Az elemzők szerint az ipar zsugorodik, az export és a fogyasztás visszaesése révén pedig elszállt a fellendülés reménye. Sőt, ennél is tovább mennek, ugyanis kijelentik, hogy strukturális válságban van a német gazdaság.

németország
Döbbenetes megállapítást tett a híres német kutatóintézet: zsákutcában vagyunk / Fotó: AFP

A kutatóintézet ráadásul visszavonta idei növekedési előrejelzését, helyette nullaközeli gazdasági növekedésre és növekvő munkanélküliségre számít. 

A müncheni gazdaságkutatók jövőre is lefelé módosították nyári előrejelzésüket. Az Ifo gazdasági vezetője, Timo Wollmershauser azt mondta: míg más országokban fellendülés tapasztalható, addig a német gazdaság megrekedt, és nem csak a gazdaság van bajban, ugyanis strukturális válságban van Németország.

Az elemző szerint az a probléma, hogy túl kevés a beruházás, főleg az iparban, miközben a termelékenység évek óta stagnál.

A rendelési helyzet rossz, a vásárlóerő-növekedés nem a fogyasztás növekedéséhez vezet, hanem az emberek nyugtalansága miatt magasabb megtakarításokhoz

– mutatott rá. Az elemzőintézet szerint idén az építőiparban 3,1, az iparban 2,0 százalékos zsugorodása várható. A megtakarítási ráta most 11,3 százalék, ami jóval meghaladja a koronavírus-járvány előtti tízéves 10,1 százalékos átlagot.

Az egy százalékot sem éri jövőre a növekedés a kutatók szerint

Tavaly a német gazdaság 0,3 százalékkal zsugorodott. A legutóbbi 0,4 százalékos növekedés helyett a tárgyévben várható stagnálás után jövőre a korábbi 1,5 százalék helyett 0,9 százalékos növekedést vár az Ifo Intézet. A munkanélküliségi ráta a tavalyi 5,7 százalékról idén várhatóan 6,0 százalékra emelkedik, majd jövőre 5,8 százalékra csökken.

A lakosság egyre gyorsabban öregszik, és egyre kevesebben dolgoznak. „Az ipari szektorból a szolgáltató szektorba való áttérés nagymértékben magyarázza a termelékenység elmúlt évekbeli megtorpanását” – mondja Wollmershauser. 

A dekarbonizáció, a digitalizáció, a demográfiai változások, a koronavírus-járvány, az energiaársokk és Kína változó szerepe a világgazdaságban próbára teszik a kialakult üzleti modelleket, és arra kényszerítik a vállalatokat, hogy módosítsák termelési struktúrájukat

– magyarázta. Egyedül az infláció terén sikerült eredményeket felmutatni: a tavalyi 5,9 százalékról idén 2,2 százalékra, jövőre pedig 2,0 százalékra csökken. Az államháztartás hiánya idén várhatóan eléri a gazdasági kibocsátás 2,0 százalékát, jövőre pedig 1,3 százalékra csökken.

Az Ifo Intézet most megjelent kutatása előtt napokkal jelentette be a Volkswagen, hogy olyannyira visszaesett a megrendelésállománya az elmúlt időszakban, hogy kénytelen lesz több gyárat is bezárni Németországban, ami azzal járhat együtt, hogy több ezer embertől is megválik. A német gazdaság bajait jól példázza, hogy a wolfsburgi székhelyű konszern 87 éves történetében sohasem fordult elő, hogy saját hazájában zárjon be gyárat.

Arról pedig, hogy mi folyik Németországban manapság, itt írtunk a Volkswagen bejelentése kapcsán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.