A Honda és Nissan küszöbön álló egyesülése a két küszködő japán márka számára lehetővé teheti, hogy felvegye a harcot a kínai BYD ellen, írja a Bloomberg.
A múlt héten közzétett értékesíti adatok szerint a Honda az év első 11 hónapjában 3,43 millió autót értékesített világszerte, a Nissan eközben pedig valamivel több mint 3 milliót adott el.
Kína legnagyobb autógyártója, a BYD ugyanebben az időszakban 3,76 millió járművet értesített, ami jól mutatja, hogy a Nissan és a Honda egyedül mennyire gyenge, de együtt talán van esélyük a küzdelemre.
A két japán márka nehezen tudja felvenni a versenyt a feltörekvő hazai autógyártókkal Kínában, amely tavaly megelőzte Japánt a világ legnagyobb autóexportőreként, és ez 2025-ben is így lesz. Emiatt a duó kénytelen volt a létszámleépítést végrehajtani és a termelését csökkenteni a távol-keleti országban, míg a Mitsubishi, amely szintén részt vehet a Honda-Nissan egyesülésben, szinte teljesen kivonult a világ legnagyobb autópiacáról.
A Honda kínai eladásai novemberben 28 százalékkal estek vissza a 2023-as év azonos hónapjához képest, míg a termelés 38 százalékkal csökkent az előző évhez képest. A Nissan kínai eladásai pedig novemberben 15,1 százalékkal csökkentek, miközben a helyi termelés 26 százalékkal esett vissza.
Globálisan a Honda eladásai 6,7 százalékkal 324 504 darabra mérséklődtek a múlt hónapban, míg a termelés 20,4 százalékkal esett vissza.
A Nissan sem mutat sokkal jobb formát: a globális eladásai novemberben 1,3 százalékkal 278 763 járműre csökkentek az előző év azonos időszakához képest, míg a termelés nagyobb, 14,3 százalékos visszaesést szenvedett el.
Ugyanakkor a Honda és a Nissan egyesülése nem csak a BYD-ra, hanem a Toyota számára is fenyegetést jelenthet. Novemberben globális eladásai elakadtak, mivel a gyenge kereslet a két üzemben történő termelés szüneteltetésével párosult.
A Toyota eladásai, beleértve a leányvállalatok, a Daihatsu és a Hino Motors márkákat is, a múlt hónapban 984 348 darabot tettek ki, ami 0,2 százalékos csökkenést jelent 2023 novemberéhez képest. A termelés 9,4 százalékkal, 966 921 darabra csökkent az előző évhez képest.
A Toyota üzletágát a Kínában helyben gyártott elektromos járművek, valamint az Egyesült Államokban a benzin-elektromos hibrid autókért folytatott intenzív verseny is megviseli. A Hondához és a Nissanhoz hasonlóan a Toyota délkelet-ázsiai piacokon való helytállását is folyamatosan erodálják a kínai versenytársak.
Általánosabban, az új autók iránti gyengébb globális keresletet is súlyosbította a Toyota helyzetét, amit a Japánban és külföldön folyó hatósági vizsgálatok és visszahívások okoztak. Január és november között Japánban 7,3 százalékkal, Kínában pedig 15,2 százalékkal csökkent a Toyota termelése, ami ismét kiemeli a növekvő versenyt Ázsia legnagyobb gazdaságában. A befektetők azonban nem törődtek bele a Toyota stagnáló eladásaiba, miután a Nikkei jelentése szerint a vállalat meg kívánja duplázni a tőkehozamra vonatkozó célkitűzését 20 százalékra. A Toyota saját tőkéjének megtérülése az elmúlt években 9 százalék és valamivel 16 százalék alatt mozgott. A Toyota részvényei 4,4 százalékkal emelkedtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.