Csak idén három Oroszország elleni szankciós csomagot fogadtak el az unió tagállamai, így összesen tizenöt alkalommal hoztak büntetőintézkedéseket az orosz-ukrán háború kitörése óta. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza az idei szankciós csomagok tartalmát illetően megkeresésünkre felidézte, a 13. szankciós csomagban egyrészt bővült a szankciós listára került magánszemélyek és cégek köre. A szankcióra kerülők köre a hadiiparból, a logisztikából, a jog területéről, illetve a gyermekek deportálásában résztvevők közül került ki – sorolta Regős Gábor. A szankciós csomag bevezetett további kereskedelmi korlátozásokat is, amelyek célja elsősorban a dróngyártás nehezítése volt - erre már korábban is volt szándék, úgy látszik, nem nagy sikerrel. Érdekesség, hogy itt olyan cégek működését is korlátozták, amelyek harmadik országokban (például Kínában vagy Szerbiában) működnek. Egészen pontosan a 27 szankcionált cégből 17 orosz, 4 kínai és 6 származik további nem EU-s országból – tette hozzá a vezető közgazdász.
Júniusban fogadták el a 14. szankciós csomagot, ennek célja egyrészt a korábbi szankciók megkerülésének megnehezítése volt, másrészt pedig az orosz gazdaság több fontos szektorát (energiaipar, kereskedelem, pénzügy) célozták az intézkedések. A szankciós csomag a 13.-iknál jóval kiterjedtebb volt – hívta fel a figyelmet Regős Gábor. Az energiaipar kapcsán az orosz LNG-terminálok építéséhez szükséges technológia, illetve szolgáltatások nyújtásának tilalma, valamint az orosz LNG átrakodásának tilalma szerepelt a listán – tette hozzá.
A korábbi szankciók kijátszása kapcsán előírták, hogy az uniós cégeknek mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy a harmadik országokban működő leányvállalataik ne vegyenek részt a szankciók kijátszásában, illetve a harmadik országnak átadott know-how esetében biztosítani kell, hogy azt ne használják fel Oroszországnak szánt magas prioritású termékek gyártására. Júniusban szintén bővült a szankcionált személyek listája - ezúttal 116 fővel.
A pénzügyi szektort érintő intézkedések közül
Szigorították a légi, közúti és tengeri szállításhoz kapcsolódó szankciókat - 27 hajónak megtiltották a kikötőkhöz és azok szolgáltatásaihoz való hozzáférést. Született ebben a csomagban néhány további érdekes intézkedés is, mint például hogy Oroszországban élő, illetve orosz személyek számára nem adhatnak ki új védjegyeket és szabadalmakat, illetve hogy az EU-n belül működő pártok nem fogadhatnak el az orosz államtól és a hozzá kapcsolódó szervezetektől finanszírozást.
A nemrég elfogadott 15. szankciós csomag az orosz árnyékflottát és az Oroszországnak drónokat gyártó kínai cégeket célozza meg, ezen kívül további személyeket és szervezeteket vesznek fel a szankciós listára – ismertette Regős Gábor. Az időtartamokról elmondta, a szankciók legnagyobb részét jelenleg március közepéig tartják fent, akkor kell majd a meghosszabbításukról dönteni, a korábban bevezetett szankcióknál a határidő január 31.
Ez tehát már Trump elnöksége idejére esik. Kérdés, hogy ennyi idő alatt sikerül-e lezárni a háborút, illetve hogy ennek megtörténtét követően az EU biztosan megszünteti-e a szankciós csomagokat. Regős Gábor szerint várhatóan nem, sőt a mostani állapot szerint egyelőre valószínűbbnek tűnik, hogy akkor is kitart majd ezek, illetve a különböző támogatások mellett, ha netán az Egyesült Államok kiszáll ezekből.
A kérdés inkább az, lesznek-e ez esetben újabb szankciós csomagok:
időről időre belengetnek a régiónk számára jelentős kárt okozó ötleteket az energiaimport területén, de ez egyelőre inkább csak piaci bizonytalanságot okoz, mint tényleges hatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.