BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ukrajna miatt emelkedik a gáz ára

Bár Magyarország már 2021 óta nincs kitéve az Ukrajnán keresztüli gáztranzit alakulásának, a rendelkezésre álló kínálat bármilyen szűkülése, illetve bármilyen további árfelhajtó hatás negatívan hat az európai, így a hazai ipar versenyképességére is. Az európai gázárak egyre nőnek.

Január 1-jén magyar idő szerint 6 órakor lejárt az orosz földgáz Ukrajnán keresztüli tranzitjára vonatkozó szerződések érvényessége, és miután az ukrán fél elzárkózott a megállapodások meghosszabbításától, az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz földgázszállítás a megállapodások lejártával egyidejűleg leállt.

gáz
Káros gazdasági hatásai lesznek az ukrán gáztranzit leállásának / Fotó: NurPhoto via AFP

Az ukrajnai földgáztranzit leállása elsősorban az útvonalra történelmi, földrajzi és infrastrukturális okokból ráutalt kelet-közép-európai régió egyes tengerparttal nem rendelkező országait, elsősorban Ausztriát és Szlovákiát érinti, melyek alternatív földgázbeszerzési források és útvonalak után kénytelenek nézni.

Szlovákia hatalmas kárt szenved el

Ausztria elsősorban Németország és Olaszország irányából érkező importtal igyekszik pótolni az ukrajnai tranzit megszűnése nyomán kiesett földgázmennyiséget. Szlovákia a nyugatról történő import mellett Magyarország felől juthat alternatív földgázforrásokhoz. Az ukrajnai tranzit megszűnése jelentős károkat okoz Szlovákiának: a szlovák piaci szereplők összesen körülbelül 177 millió euró tranzitfelárat kénytelenek fizetni az alternatív gázszállítmányok után, miközben az ország elesik az Ukrajnából Szlovákián keresztül nyugati irányba történő földgázgáztranzitból származó korábbi, évi 500 millió euróra becsült bevételtől is, ez pedig felhajthatja a rendszerhasználat tarifáját.

 

A magyar felhasználók ellátása nem függ az ukrajnai tranzittól

Magyarország földgázellátása ukrajnai tranzitnak való kitettsége 2021. október 1-jén megszűnt a Török Áramlatra és a Balkáni Áramlatra csatlakozó szerb–magyar interkonnektor üzembe helyezésével és az MVM CEEnergy-Gazprom Export magyar piaci új hosszú távú szerződéses mennyiségének oda történő leszállításával. A déli irányból érkező importnak és a magas, 67 százalékos hazai tárolói töltöttségi szintnek köszönhetően az ukrajnai tranzit megszűnése hazánkban nem jár ellátásbiztonsági kihívással. Mi több, a közelmúltbeli infrastruktúra-fejlesztési lépéseinknek köszönhetően – kiemelten a dél–észak irányú földgázszállítást elősegítő vezetékes kapacitásaink növelésével – hazánk tovább erősítheti pozitív szerepvállalását a régió ellátásbiztonságának megteremtésében.

 

Amióta december közepétől világossá vált, hogy 2025. január 1-jével leállhat az ukrajnai földgáztranzit, az ezzel járó régiós kínálatcsökkenés kilátása egyéb tényezőkkel, ilyen

  • az időjárás hidegebbre fordulásával,
  • az európai tárolói töltöttség gyorsabb csökkenésével
  • és a cseppfolyósított gáz (LNG) globálisan feszesebb kínálatával,

érdemben hozzájárult az európai földgáz-nagykereskedelmi referenciaár hollandiai gáztőzsde (TTF) árszintjének december 16. és január 2. között megfigyelt megawattóránként 40 euróról 50 euró fölé emelkedéséhez. 

Tekintettel az ukrajnai tranzittal leszállított földgáz kiesése okán felmerült áremelkedésre és a fenti egyéb, régión belüli költségekre, a tranzit leállásának hatásaként valószínűsíthető, hogy felár jelenik meg a földgáz árában.

A szokásosnál gyorsabban apadnak az európai gáztárolók készletei 

A földgázfelárakkal kapcsolatban problémás, hogy a földgáz kereskedelmi ára Európában még mindig jelentősen meghaladja a történelmi átlagos árszintet és az uniós versenytársak földgázárainak szintjét. Az európai versenyképesség alakulásában ugyanis meghatározó a földgázárak szintje, így a rendelkezésre álló földgázkínálat bármilyen szűkülés, illetve bármilyen további árfelhajtó hatás negatívan hat az európai ipari versenyképességre. Tekintettel az előző évekhez képest eddig hidegebb télre, az európai gáztárolók töltöttségi szintje a korábbiaknál gyorsabb tempóban apad, ami a 2025/26-os fűtési szezonra való felkészülés során a tavalyinál nagyobb importkeresletet és magasabb árakat hozhat.

Rossz az irány

Január elején 14 havi maximumra emelkedtek az európai földgáz havi termékárai. Az irányadó TTF havi termék ára 2023. november vége óta nem volt ilyen magasan, január 2-án meghaladta a megawattonként 50 eurós szintet is, amiben jelentős szerepet játszott az ukrán tranzitszállítások újévi leállása. (A december közepe óta tartó áremelkedés további okai a tavalyi szintnél alacsonyabb töltöttségű tárolók gyors ürülése és rövid távon a napokban várható hidegebb időjárás keresletnövelő hatása.)

  • Nemzetközi összehasonlításban az európai havi termékár (TTF február) jelentősen, 2 euróval haladja meg az ázsiai árszintet, közel ötször magasabb az amerikainál.
  • A napi árak a december végi szinthez képest 2-2,3 euróval nőttek, azonban a régió meghatározó és az ukrán útvonal kiesése miatt kritikusan érintett piacán, a CEGH-en december végéhez képest nem alakult ki nagyobb prémium a többi piachoz képest. A TTF árához képest 1 euróval magasabb a CEGH, a német piac árszintjéhez képest prémium még csökkent is január 1. hetében.
  • A határidős árak dinamikusan emelkednek a december végi árszinttel összehasonlítva (TTF árak), 2025. szeptember végéig a havi árak 3-3,5 euróval nőttek, 2026 végéig 2-2,5 eurós a növekedés.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.